Χιτ – Σέλτικς 103-104: Πολύ σκληροί για να «πεθάνουν» οι Κέλτες – Στο 7ο ματς η σειρά (vids)

Οι Μαϊάμι Χιτ προηγήθηκαν με 3-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής αλλά οι Μπόστον Σέλτικς θέλουν να εξαντλήσουν τις δικές τους πιθανότητες.

Οι Κέλτες είχαν μειώσει σε 3-2 και έψαξαν να κάνουν το 3-3 και break που θα οδηγήσει τους τελικούς σε Game 7. Κάτι το οποίο κατάφεραν σε ένα απίθανο ματς το οποίο έληξε υπέρ τους με 103-104 και θέλουν να  γίνουν η πρώτη ομάδα μετά από 150 σειρές στο NBA που επιστρέψουν από το 3-0.

Από το πρώτο λεπτό υπήρχε τόσο η έκταση όσο και το άγχος στο παρκέ και για τις δύο ομάδες, με τους Χιτ να ξέρουν πως είναι η ευκαιρία να καθαρίσουν την σειρά σπίτι τους και τους Σέλτικς αντίστοιχα να μην έχουν περιθώρια ήττας.

Οι Κέλτες ήταν εκείνοι που πήραν το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ τους με 29-34 και πήραν και την ψυχολογία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, οι Χιτ εστίασαν καλύτερα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, μειώνοντας αρκετά την διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα με το 53 – 57 κατά τους.

Στην τρίτη περίοδο, οι Σέλτικς ήταν πάλι εκείνοι που βγήκαν πιο δυναμικά από τα αποδυτήρια και έδωσαν το 100% , κάνοντας το 72-79.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με την ομάδα του Μαϊάμι να τρέχει το δικό της σερί και να φέρνει το ματς στα μέτρα της, ωστόσο 2 χαμένα τρίποντα του Ρόμπινσον (που θα μπορούσαν να τελειώσουν το ματς), έδωσαν την ευκαιρία στους Σέλτικς να παραμείνουν μπροστά στο σκορ.

Στην προτελευταία φάση ο Μπάτλερ σηκώθηκε για τρεις πόντους πήρε το φάουλ και ευστόχησε και στις τρεις βολές κάνοντας το 103-102 για τους Χιτ με 0.3 να παραμένουν στο ρολόι.

Οι Σέλτικς πήραν το ταιμ άουτ, πήγαν στο μισό του γηπέδου του αντιπάλου, ο Σμαρτ πήρε το τρίποντο αστόχησε, αλλά ο Γουάιτ έκανε το follow ένα δευτερόλεπτο πριν εκπνεύσει ο χρόνος και έστειλε την ομάδα του στο Game 7 με 103-104, αφήνοντας στα κρύα του τους Μαϊάμι Χιτ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ (31π, 12ρ, 5ασ), ο Τζέιλεν Μπράουν (26π, 10ρ, 3ασ) και ο Ντέρικ Ουάιτ (11π, 4ρ, 6ασ), ηγήθηκαν για τους Σέλτικς, ενώ για τους Μαϊάμι Χιτ ξεχώρισε ο Τζίμι Μπάτλερ με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-34, 53-57, 72-79, 103-104