Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80: Δέκα λεπτά φοβερού μπάσκετ αρκούσαν για το «Τριφύλλι» (vid)

Ο Παναθηναϊκός κάνοντας εκπληκτική τρίτη περίοδο νίκησε το Περιστέρι κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Οι Πράσινοι με μια εκπληκτική τρίτη περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 27-10 νίκησαν το μαχητικό Περιστέρι και πήραν ξανά το προβάδισμα στη σειρά των ημιτελικών. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γκριγκόνις με 20 πόντους ενώ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ο Φρανσίσκο με 19.

Ο τρίτος ημιτελικός ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα στα πρώτα δευτερόλεπτα. Δύο τρίποντα από τους Φρανσίσκο και Πουλιανίτη έδωσαν στο 4΄ αέρα 5 πόντων στο Περιστέρι (9-14). Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο απάντησε με σερί 10-0 (19-14) ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε και με 8 πόντους (30-24) με το πρώτο πολύ καλό επιθετικό εκατέρωθεν δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 30-24.

Οι Πράσινοι έβρισκε λύσεις στην επίθεση κυρίως από τον Γκριγκόνις αλλά το σύνολο του Περιστερίου απαντούσε κυρίως με τον Φρανσίσκο με το σκορ στο 18’ να είναι ισόπαλο (44-44). Στα τελευταία 2 λεπτά το σύνολο του Σερέλη στόχευσε στο miss match του Πονίτκα απέναντι στους κοντούς γκαρντ των φιλοξενούμενων αλλά ο Ντένμον με τρίποντο 3¨ πριν το τέλος έστειλε τους δύο μονομάχους στα αποδυτήρια ισόπαλους με 49-49.

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση να διώξει το όποιο άγχος θα του έφερνε η αναμέτρηση αν πήγαινε πόντο – πόντο και στα πρώτα 3 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου έτρεξε σερί 10-0 ξεφεύγοντας με 59-49 ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (71-53) δείγμα της κυριαρχίας του. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου να χαμηλώσουν τη διαφορά, η οποία όμως έμεινε στους 17 πόντους (76-59).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το τριφύλλι με σουτ του Αγραβάνη να ανεβάζει τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους (83-62). Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι σαν να επαναπαύτηκαν με το Περιστέρι να εκμεταλλεύεται αυτή τη συνθήκη και με σερί 12-0 μείωσε στους 9 (83-74) με 4 λεπτά να απομένουν.

Ο Σερέλης κάλεσε τάιμ άουτ ώστε να επαναφέρει τους παίκτες του και εκείνοι έκαναν το καθήκον τους με το τελικό 89-80 να δίνει ξανά το προβάδισμα της σειράς στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 20/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα “,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNS8yMy8xOC8xM18yOV82NDZkMDI0OTk3NDE2LmpmaWY=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M19S”,”uploadDate”:”2023-05-23T18:14:44.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cstux4wwvcfd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}