Ολυμπιακός – Ρεάλ 78-79: Ο Γιούλ έστεψε τη Βασίλισσα πρωταθλήτρια Ευρώπης (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης με σουτ του Γιούλ τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε έναν απίστευτο τελικό πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό και σήκωσε την Ευρωλίγκα.

Έχοντας πρωταγωνιστή τον Σέρχι Ροντρίγκεζ με 15 πόντους και 9 ασίστ, Ρεάλ έριξε στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό με ένα επικό καλάθι του Σέρχιο Γιούλ. Δεν έφτασαν στους “ερυθρόλευκους” οι Βεζένκοφ και Κάνααν (29 και 21 πόντους αντίστοιχα) με τον Σλούκα να αστοχεί σε δίποντο στην τελευταία επίθεση.

Ο τελικός ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει πρωταγωνιστή τον Κάνααν που με ραψωδία έξω από τα 6,75 (3/4 τρίποντα από τον Αμερικανό), προηγήθηκε με double score δείχνοντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί του αγώνα (24-12) με τη Ρεάλ πάντως με σερί 5-0 να κλείνει την περίοδο στο -7 (24-17).

Η Βασίλισσα πήρε ψυχολογία από αυτό το μίνι σερί στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου, πόνταρε πολύ στη ζώνη 2-3 με προσαρμογές και όχι απλά ισοφάρισε αλλά με σουτ του Σέρχι Ροντρίγκεζ πέρασε και μπροστά (29-31) βάζοντας νέα δεδομένα στον τελικό.

Οι παίκτες του Ματέο κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ όμως ο Ολυμπιακός έμενε κοντά στο σκορ λόγω του Μακ Κίσικ που με ατομικές προσπάθειες έσπαγε την ασφυκτική πίεση των Ισπανών με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με σκορ 45-45.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και σε συνδυασμό με τα γρήγορα φάουλ της Ρεάλ, ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με 57-52. Οι Ισπανοί όμως πολύ άμεσα επέστρεψαν με τον Γουίλιαμς Γκος να πετυχαίνει 7 σερί πόντους κάνοντας το σκορ 59-59.

Το σύνολο του Μπαρτζώκα παρόλα αυτά έκλεισε καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 4-0 πήγε στην τελευταία περίοδο μπροστά με 63-59.

Οι Πειραιώτες μπήκαν σε αυτό καλύτερα και με το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ ξέφυγαν με 7 πόντους (68-61) με τον κόσμο που έδωσε βροντερό παρών να μπαίνει στην εξίσωση. Ο Βούλγαρος ήταν συγκινητικός με τη Ρεάλ να μένει στο ματς με τα σουτ του Κοζέρ (74-70).

Τα τελευταία 5 λεπτά ήταν το απόλυτο θρίλερ με τον Μπαρτζώκα να κάνει ένα τρικ με τρεις γκαρντ (Σλούκας – Γουόκαπ – Κάνααν). Στα 3 λεπτά πριν τη λήξη οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Ματέο και ξέφυγαν με 6 (76-70).

Η Βασίλισσα ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και με σουτ του Σέρχι το ματς πήγε στα τελευταία 30” στον πόντο (78-77). Ο Φάλ έχασε την επίθεση και η Ρεάλ είχε την τελευταία μπάλα για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Ο Γιούλ έβαλε ένα απίστευτο και πολύ δύσκολο καλάθι μπροστά στον Φαλ και στα 3” έκανε το 79-78. Με 3.1 στο χρονόμετρο, την τελευταία απόφαση πήρε ο Σλούκας που αστόχησε και η Ρεάλ στέφθηκε ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 79-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 δίποντα, 6 ασίστ, 1 λάθος), Κάναν 21 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1/5 τρίποντα), Βεζένκοβ 29 (9/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα), Μπολομπόι 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 14 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 9 (1/4 τρίποντα), Κοζέρ 11 (3/5 τρίποντα), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (0/3 τρίποντα), Χάνγκα 2, Χεζόνια 12 (2/8 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 15 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Ταβάρες 13 (5/9 δίποντα, 3/4βολές, 10 ριμπάουντ), Γιουλ 2, Εντιαγιέ 3 (1), Μούσα 6 (2/4 τρίποντα), 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/26 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 10/15 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/29 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 9/11 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη.