Νάγκετς – Λέικερς 108-103: Με εξαιρετικό Μάρεϊ το Ντένβερ έκανε το 2-0 κόντρα στο Λος Άντζελες

Άλλη μια ματσάρα έδωσαν στον κόσμο οι Ντένβερ Νάγκετς με τους Λος Άντζελες Λέικερς (108-103), και με τους Γιόκιτς-Μάρεϊ να οδηγούν την ομάδα τους στο 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς κάνοντας εκ νέου triple double με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής, με τους Νάγκετς να έχουν σε τρομερή κατάσταση και τον Τζαμάλ Μάρεϊ που τελείωσε το ματς με 37 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της με τις δύο ομάδες να κλείνουν ισόπαλες το πρώτο δωδεκάλεπτο με 27-27 και τους Λέικερς να τρέχουν ένα επί μέρους 21-26 στη δεύτερη περίοδο για να βρεθούν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (48-53).

Οι Νάγκετς, άρχισαν την αντεπίθεσή τους στη τρίτη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν στο τρίποντο (76-79), με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να είναι «on fire» στο τέταρτο δωδεκάλεπτο εκτελώντας τους Λέικερς από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σκορ 32-24 για να φτάσουν στη νίκη και στο 2-0 στη σειρά.

Οι «Λιμνάνθρωποι» μπορεί να έβαλαν δύσκολα σε ακόμη ένα ματς και έδειξαν μαχητικό πνεύμα, όμως «πλήρωσαν» την μεγάλη αστοχία τους από την περιφέρεια.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο καλύτερος για τους Λέικερς, με τον Όστιν Ριβς (22π, 3ρ, 5ασ) και τον Ρούι Χατσιμούρα (21π) να κάνουν καλό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-27, 48-53, 76-79, 108-103