Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 83-65: Πάτησε γκάζι στο δεύτερο και έκανε το 1-0

Ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό για κάτι περισσότερο από 20 λεπτά, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και επιβλήθηκαν του «Δικεφάλου του Βορρά» με 83-65 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Αυτή είναι η 61η διαδοχική νίκη των νταμπλούχων Ελλάδος στις εγχώριες διοργανώσεις και πλέον πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Final 4 της Euroleague. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι με εκπληκτικά ποσοστά στο τρίποντο είχαν βάλει τους αντιπάλους τους σε θέση κυνηγού του σκορ πολλές φορές.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στην αρχή με τρία τρίποντα και ο Ολυμπιακός αντέδρασε στη συνέχεια με πέντε σερί πόντους του Βεζένκοφ.  Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ευστοχος και βρήκε πόντους με πολλά τρίποντα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την ένταση στην άμυνά του και κατάφερε  να περιορίσει τον ΠΑΟΚ επιθετικά. Ο Σάσα Βεζένκοφ ηγήθηκε των νταμπλούχων και σε αυτό το διάστημα, οδηγώντας παράλληλα την ομάδα του σε μια ασφαλή διψήφια διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιδεικνύει ανωτερότητα και αύξησε τη διαφορά, χάρη και στα καλάθια του ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Λούντζης 10, Φαλ 4, Βεζένκοβ 21 (1), Παπανικολάου 4, Λαρεντζάκης 16 (2), Πάπας, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 13 (2), ΜακΚίσικ 6 (1)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 7 (1), Ράιλι 12 (3), Μαργαρίτης 5, Σαλούστρος 2, Ρένφρο 1, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 9 (3), Πόλι 7 (1), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 15 (3), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης