Ρεάλ Μαδρίτης – Παρτιζάν 98-94: Γύρισε από το -18 και πήγε στο Final 4 η Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης με μια επική ανατροπή νίκησε την Παρτιζάν και προκρίθηκε στο Final 4 του Κάουνας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να βρέθηκε στο -18 αλλά με πρωταγωνιστές τους Μούσα, Σέρχιο Ροντρίγκεζ που πέτυχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα ενώ παράλληλα είδε τον Γιούλ να μιλάει την κρίσιμη ώρα έκανε μια επική ανατροπή που της έδωσε το εισιτήριο για το Final 4 του Κάουνας.

Το ματς ξεκίνησε με την Παρτιζάν ελαφρώς καλύτερη στα πρώτα δευτερόλεπτα (4-8) με τη Ρεάλ όμως μετά από 3 μέτρια πρώτα λεπτά να ισορροπεί και να προσπερνά (12-10). Τα υπόλοιπα λεπτά της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τους Σέρβους στο 10’ να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (22-23).

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου η Παρτιζάν με το σκορ στο 25-25 πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Πάντερ και Λεντέι έκανε από εκείνο το σημείο ένα επιμέρους 30-14 βρίσκοντας την στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου μπροστά με 55-39 και την ομάδα του Ματέο να μπαίνει σε μπελάδες όσο αναφορά την πρόκρισή της στο Final 4 του Κάουνας.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι έλεγχαν απόλυτα το ματς αφού στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκαν ξανά στο +16 (56-72). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η Βασίλισσα αντέδρασε και με επιμέρους 13-4 πήγε στην τελευταία περίοδο βρισκόμενη πίσω με 7 (69-76).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το απόλυτο θρίλερ αφού οι Ισπανοί 6:40 πριν τη λήξη αρχικά ισοφάρισαν σε 81-81 ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Γιούλ πέρασαν και μπροστά με 86-83. Ο ηγέτης της Ρεάλ ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο έδωσε και αέρα 8 πόντων στην ομάδα του 2:30 πριν το τέλος (95-87).Η Παρτίζαν βρέθηκε στο -3 με τρίποντο του Λεντέι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (97-94). Στην επόμενη κατοχή η Βασίλισσα έκανε λάθος άλλα ο Πάντερ αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο και ο Χεζόνια στο ριμπάουντ κέρδισε βολές. Ο Κροάτης πέτυχε 1/2 κάνοντας το 98-94.Στην επόμενη επίθεση ο Έξουμ αστόχησε και η Ρεάλ πέρασε στο Final  4 του Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 10, Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 2, Φερνάντεθ, Χάνγκα 7 (1), Χεζόνια 13 (2/6 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ταβάρες 12 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 8 (2), Εντιαγιέ 4 (4 ριμπάουντ), Μούσα 20 (3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάντερ 28 (1/4 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 5/5 βολές), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 10 (1 τρίποντο, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Έξουμ 16 (2/6 τρίποντα), Νάναλι 9 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/8 βολές), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 23/43 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 22/25 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 12/32 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 25/30 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 6 μπλοκ.