Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 97-86: Τζέιμς και Λόιντ έστειλαν τους Μονεγάσκους στο Final 4

H Μονακό κέρδισε στο 5ο και καθοριστικό ματς τη Μακάμπι κλείνοντας θέση για το Final 4 για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μάικ Τζέιμς που πέτυχε πόντους και τον Τζόρνταν Λόιντ που πρόσθεσε άλλους η Μονακό προκρίθηκε για πρώτη φορά σε Final 4 στην ιστορία της εκεί όπου θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό της 19ης Μαΐου τον Ολυμπιακό.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό αφού οι δύο μονομάχοι είχαν κάνει σμπαράλια κάθε αμυντικό πλάνο των δύο προπονητών. Η Μακάμπι είχε συνεχώς το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και με τρίποντα των Μπράουν και Ντι Μπαρτολομέο πήγε στο κλείσιμο της στο +7 (26-33).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη Μονακό να είναι κυρίαρχη στο παρκέ και με σερί 15-0 βρέθηκε στο 13’ στο +8 (41-33). Οι Ισραηλινοί παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν με επιμέρους 14-4 και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (45-47) προσωρινά πάντως αφού το τρελό επιθετικά ημίχρονο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 53-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι στα πρώτα 5 λεπτά συντηρούσαν αυτή τη διαφορά που είχαν αλλά το σύνολο του Κάτας με τρίποντα των Μπόλντγουιν, Χίλιαρντ και Ντι Μπαρτολομέο προσπέρασε με 64-63 με τη Μονακό όμως να μπαίνει στην τελευταία περίοδο μπροστά με 72-70.

Η τελευταία περίοδος ήταν το απόλυτο θρίλερ με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν χέρι – χέρι με τις δυνατές μονομαχίες και το άγχος να κυριαρχούν. Στα 4 τελευταία λεπτά και το σκορ στο 77-79 ο Τζόρνταν Λόιντ έδειξε σε όλους το πόσο σημαντικό γρανάζι είναι στη μηχανή του Σάσα Ομπράντοβιτς αφού ο Αμερικανός πέτυχε 8 σερί πόντους κάνοντας το ματς 86-79. Το νερό μπήκε στο αυλάκι αφού στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης το γήπεδο έγινε ηφαίστειο και η Μονακό έκλεισε το εισιτήριο για το παρθενικό της Final 4 με σκορ 97-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2 , Οκομπό 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Μονέκε 10 (4 ριμπάουντ), Λόιντ 21 (1/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 10/12 βολές) , Μπλόσομγκεϊμ , Ντιάλο 9 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Μοτιεγιούνας 6 (4 ριμπάουντ) , Ουαταρά 9 (1/4 τρίποντα) , Χολ 10 (6 ριμπάουντ) , Τζέιμς 21 (5/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 12 (2/7 τρίποντα, 3 λάθη), Μπάλντουιν 27 (5/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη) , Μάρτιν 12 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ντιμπαρτολομέο 10 (2) , Χίλιαρντ 10 (2) , Κοέν , Πόιθρες 5 , Νίμπο 2 (4 ριμπάουντ), Κόλσον 8 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/44 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 26/32 βολές, 38 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 12/23 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 20/28 βολές, 28 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη