Μακάμπι – Μονακό 104-69: Εύκολη νίκη για τους Ισραηλινούς και όλα θα κριθούν στο Πριγκιπάτο (vid)

Η Μακάμπι νίκησε εύκολα τη Μονακό ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά που θα κριθεί στο πέμπτο και τελευταίο ματς που θα γίνει στο γήπεδο των Μονεγάσκων.

Με κορυφαίους τους Λορέντζο Μπράουν και Γουέιντ Μπόλντγουιν που πέτυχαν από 22 και 19 πόντους αντίστοιχα η Μακάμπι πήρε άνετα το τέταρτο ματς της σειράς κόντρα στη Μονακό και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν μια και καλή τις διαφορές τους στο 5ο ματς.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μονακό να εκμεταλλεύεται το άγχος της Μακάμπι παίρνοντας στα μισά του πρώτο δεκαλέπτου μια διαφορά 8 πόντων (5-13). Οι Ισραηλινοί όμως με σερί 8-0 απάντησαν φέρνοντας το ματς στα ίσια (13-13) αλλά στη συνέχεια του δεκαλέπτου ξαναμπλόκαραν με τους Μονεγάσκους να κλείνουν την περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (17-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν που είχε σε εκείνο το σημείο 4/5 τρίποντα όχι απλά έφεραν το ματς στα ίσια (24-24) αλλά πήραν με ένα σερί 20-0 και διψήφια διαφορά (37-24). Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά από αυτό το μεγάλο σερί και με επιμέρους 12-2 έφεραν το ματς σε απόσταση τριπόντου (39-36) με την ομάδα του Κάτας να κάνει ένα σερί 8-0 στο κλείσιμο του ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων (47-36).

Η Μακάμπι μπήκε και στο β’ μέρος με όρεξη και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο +16 (56-40) που ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με τη Μονακό να μην μπορεί να αντιδράσει και τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ανεβαίνει στους 26 (79-53) τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να δίνουν χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες που δεν έπαιξαν πολύ σε αυτά τα τέσσερα ματς. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (95-64) με το τελικό 104-69 να στέλνει τη σειρά στο 5ο και τελευταίο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 22 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη) , Μάρτιν 4 (5 ριμπάουντ) , Μένκο, Σόρκιν 3 (4 ριμπάουντ) , Ντιμπαρτολομέο 11 (4 ριμπάουντ) , Χίλιαρντ 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Κοέν 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόιθρες 12 (6 ριμπάουντ) , Νίμπο 2 (6 ριμπάουτ) , Ζιβ 2 (4 ασίστ), Κόλσον 10 (6 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 12 (5 ριμπάουντ) , Οκομπό 8 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη) , Μονέκε (2 ασίστ), Λόιντ 4 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μπλόσομγκεϊμ 5 (4 ριμπάουντ) , Ντιάλο 7 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μοτιεγιούνας 11 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Ουαταρά 2 (3 ριμπάουντ) , Στραζέλ 1, Χολ 6 (3 ριμπάουντ) , Τζέιμς 13 (3/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 23/41 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 19/26 βολές, 46 ριμπάουντ ( 31 αμυντικά + 15 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 20/45 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 20/27 βολές, 35 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά + 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ