Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός 71-72: Ο Σλούκας εκτέλεσε at the buzzer δίνοντας ξανά πίσω το πλεονέκτημα έδρας στους Πειραιώτες (vid)

Ο Ολυμπιακός με αδιανόητο τρίποντο του Σλούκα at the buzzer έκανε το μπρέικ και ξαναπήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας που είχε χάσει στο δεύτερο ματς της σειράς.

Με πρωταγωνιστή τον Σλούκα που έκανε την εμφάνιση της ζωής του πετυχαίνοντας 25 πόντους και το τρίποντο νίκης, ο Ολυμπιακός άλωσε για ακόμα μια φορά την Πόλη και ξαναπήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Η Φενέρ στην αρχή του αγώνα ήταν ελαφρώς καλύτερη και με τους Τζεκίρι, Ντόρσεϊ πήρε προβάδισμα 6 πόντων (13-7). Στα υπόλοιπα λεπτά της περιόδου ο Ολυμπιακός συνέχισε να ήταν νευρικός και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Τούρκους στο +6 (21-15).

Το σύνολο του Ιτούδη στη δεύτερη περίοδο με ένα ταχύτατο σερί 5-0 βρέθηκε στο +11 (26-15).Σε αυτό το σημείο οι Πειραιώτες με τον Σλούκα ηγέτη έκαναν ένα επιμέρους 14-2 κάνοντας την ανατροπή (28-29) με το μομέντουμ του ματς να πηγαίνει στο μέρος τους με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 35-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός στην επίθεση με τον Βεζένκοφ να παίρνει πολλές βεβιασμένες προσπάθειες γεγονός που βοήθησε τη Φενέρ να ελέγξει τον ρυθμό και να βρεθεί στο +8 (51-43) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σουτ του Σλούκα με σκορ 51-45.

Όλοι περίμεναν αντίδραση από τους παίκτες του Μπαρτζώκα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός του ματς όμως στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου βόλευε τη Φενέρ που κρατούσε μια διαφορά 9 πόντων (60-51). Ο Ολυμπιακός όμως με κύριο εκφραστή τον Μπλακ 4 λεπτά πριν τη λήξη έκανε σερί 13-0 περνώντας μπροστά με 64-60 κάνοντας το ματς θρίλερ.

Ο Ντόρσεϊ με μεγάλο τρίποντο υπό πίεση ισοφάρισε σε 66-66 για τη Φενέρ 2 λεπτά πριν τη λήξη με τον Καλάθη να βάζει ακόμα ένα κάνοντας το 69-66 μέσα σε πανδαιμόνιο. Mε 1:30 να απομένει ο Μπλακ έχασε πολύ σημαντικό ζευγάρι βολών αλλά οι Τούρκοι κόλλησαν στην επίθεση δίνοντας πίσω το… «δώρο». O Βεζένκοφ με 45¨ πέτυχε ασύλληπτο τρίποντο ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ σε 69-69 με τους συμπαίκτες του να το πανηγυρίζουν έξαλλα.

Μετά το τάιμ άουτ ενώ οι παίκτες του Ιτούδη έκαναν πολύ κακή επίθεση ο Ολυμπιακός δεν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γκούντουριτς στα 5¨ πριν τη λήξη πέτυχε καλάθι κάνοντας το 71-69. Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ σχεδιάζοντας το τελευταίο σουτ του ματς. Αυτό το πήρε ο Σλούκας που ευστόχησε σε ένα ΕΠΙΚΟ buzzer beater τρίποντο και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 72-71 ξαναπαίρνοτας το πλεονέκτημα έδρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 5 (4 ριμπάουντ) , Μπίρσεν (2 ριμπάουντ), Έντουαρντς 5 (1/3 τρίποντα), Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ) , Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζεκίρι 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκούντουριτς 5 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές) , Ντόρσεϊ 21 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθ) , Κάναν (2 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Σλούκας 25 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Βεζένκοβ 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Παπανικολάου 6 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πίτερς 4 (3 ριμπάουντ) , Μπλακ 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κκεψίματα), ΜακΚίσικ 4 (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/15 βολές, 34 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/38 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη