ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-78: Στα ημιτελικά ο Δικέφαλος με υπογραφή… Φράνκε (vid)

Σε ένα ματς θρίλερ ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη πρόκριση κόντρα στον Προμηθέα και πέρασε στα ημιτελικά εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Με πρωταγωνιστή τον Φράνκε που πέτυχε 31 πόντους ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 στη σειρά κόντρα στον Προμηθέα και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League μετά από 5 χρόνια απουσίας.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στα πρώτα τρία λεπτά (6-6), με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου αφού ήταν απόλυτα εύστοχος από την γραμμή του τριπόντου στο +8 (17-9). Ο Προμηθέας αντέδρασε και στη λήξη της πρώτης περιόδου με ήταν πίσω στο σκορ μόλις με 2 πόντους (23-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρχικά κοντά στο σκορ ωστόσο ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι όχι απλά ξεφεύγοντας στο σκορ αλλά βρέθηκε και στο +16 (46-30). Η απάντηση όμως των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με επιμέρους 12-1 έκλεισαν το ημίχρονο στο -5 (47-42).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Προμηθέα με σερί 6-0 να φτάνει στο καλάθι (50-48), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να έχουν συνεχώς το προβάδισμα. Στο τελευταίο μισό της περιόδου στο ματς κυριάρχησαν οι κακές επιλογές στην επίθεση πράγμα όμως που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ που με τρίποντο του Πόλεϊ πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +7 (64-57).

Σε αυτή ο Δικέφαλος στην αρχή είχε κολλήσει επιθετικά με τους Πατρινούς να φτάνουν στο -3 (64-61). Σε εκείνο το σημείο όμως ένα σερί 5-0 της ομάδα του Τακιανού της έδωσε ξανά αέρα 8 πόντων (69-61).

Ο Προμηθέας είχε ακόμα πέντε λεπτά για να αντιδράσει και τα κατάφερε αφού μέσα σε περίπου 2 λεπτά έκανε σερί 9-0 παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (69-70). Το ματς στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν θρίλερ με τα μεγάλα σουτ να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 76-74 με τον Δικέφαλο να παίρνει ένα μεγάλο ριμπάουντ με τον Ρένφρο και με ένα λάθος του Κόντιτ πήγε με πλεονέκτημα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Πατρινοί έστειλαν τον Φράνκε στις βολές στα 14 δευτερόλεπτα ώστε να κυνηγήσουν τις όποιες ελπίδες. Ο Αμερικανός έβαλε τη μία κάνοντας το 77-74. Το ματς πήγε στη ρώσσικη ρουλέτα με τον ΠΑΟΚ τελικά να είναι ψύχραιμος και να παίρνει την πρόκριση με σκορ 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 31 (7/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 12 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μαργαρίτης 3 (1), Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ρένφρο 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χαντς 10 (2), Πόλι 11 (1), Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ, Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 24 (1/4 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς, Μουράτος 10 (1), Χογκ, Κουλμπόκα 5 (1), Κοντίτ 10 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκίκας (0/9 σουτ), Τόμασον 18 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/36 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/32 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 13/22 βολές, 34 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-78 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8zMC8xNS8xM18zNl82NDRlODVhMGNkYTI3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M37S”,”uploadDate”:”2023-04-30T15:18:30.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csa6hxw28xf5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}