Στη δεύτερη παράταση το Περιστέρι το 2-0, 113-99 την ΑΕΚ και τώρα… Παναθηναϊκός!

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι στα Άνω Λιόσια που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση το Περιστέρι άντεξε, κέρδισε την ΑΕΚ με 113-99 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League.

Και τώρα… Παναθηναϊκός για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία πέρασε «διά πυρός και σιδήρου» από την έδρα της Ένωσης προκειμένου να κάνει το 2-0 στον πρώτο γύρο των playoffs του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν φανταστικό, με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν κατάθεση ψυχής, αλλά τους φιλοξενούμενους να δείχνουν περισσότερες αντοχές στο τέλος και να παίρνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μάρκους Ντένμον και Σιλβέν Φρανσίσκο με 26 και 22 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους νικητές. Κασελάκης και Χάμερ ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στο τέλος και οδήγησαν την ομάδα τους στο σπουδαίο «διπλό».

ΕΔΩ ΤΑ HIGHLIGHTS

Το σερί της ΑΕΚ και οι 36 πόντοι του Περιστερίου στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι εκκίνησε το παιχνίδι και τον Μάιλς να φορτώνεται με τρία φάουλ! Η ΑΕΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι και το έβδομο λεπτό της πρώτης περιόδου, όταν σε εκείνο σημείο άρχισε να «τρέχει» ένα σερί, το οποίο σταμάτησε στο 12-0 (25-16). Το σκορ στο πρώτο κομμάτι του ματς έκλεισε στο 27-18, με τους Μάντσεν, Γουίλιαμς και Μίτσελ να οδηγούν την Ένωση.

Ένα 5-0 για το Περιστέρι στις αρχές της δεύτερης περιόδου οδήγησαν τον Ηλία Καντζούρη σε γρήγορο τάιμ άουτ, προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του. Μπίλαν και Φρανσίσκο ήταν οι… μπροστάρηδες του Βασίλη Σπανούλη, μειώνοντας στο καλάθι στο 13’ (32-30), στην ισοφάριση μέσα στα επόμενα δύο λεπτά (34-34) και στο προσπέρασμα (34-37)! Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 18’ πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (39-47).  Ακολούθησαν δύο διαδοχικά τρίποντα του Ντένμον,  με το σκορ του ημιχρόνου να είναι τελικά 54-41 υπέρ του Περιστερίου!

Επέστρεψε η ΑΕΚ και… παράταση!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και σιγά-σιγά κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Το κατάφερε δύο λεπτά πριν το τέλος του (66-70), όμως το Περιστέρι με ένα 5-0 απομακρύνθηκε και εν τέλει «έκλεισε» την περίοδο όντας επτά μπροστά (68-75).

Η Ένωση πλησίασε στους πέντε (70-75) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ξανά αντίδραση και ξέφυγαν με δέκα έξι λεπτά πριν το τέλος (72-82). Στα 2:30” για τη λήξη οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν ξανά στος τέσσερις, αλλά ο Κασελάκης έβγαλε την άμυνα. Για αυτή τη φάση υπήρξαν διαμαρτυρίες από τον Μάιλς για φάουλ, το οποίο δε δόθηκε. Στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος χρεώθηκε με το πέμπτο του προσωπικό και αποβλήθηκε από το ματς, ενώ την ώρα που κατευθυνόταν στον πάγκο δέχτηκε και τεχνική ποινή!

Παρ’όλα αυτά η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και μείωσε στον πόντο (85-86) με τρίποντο του Λεμάρ στα 53.2” για το τέλος! Ο Ντένμον κέρδισε φάουλ και βολές στα 35.7”, όμως είχε 1/2. Έτσι με 15” ο Φλιώνης έφερε το ματς στα ίσα (87-87) με εξαιρετική προσπάθεια. Το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να κερδίσει, όμως ήταν άστοχο στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ματσάρα και δεύτερη παράταση!

Χέρι-χέρι πήγαινε η αναμέτρηση στην παράταση, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ελάχιστα. Το Περιστέρι πήρε προβάδισμα (90-91) 1:52” για το τέλος της χάρις σε καλάθι του Χάμερ στον αιφνιδιασμό. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με δύο βολές, πριν ο Φρανσίσκο βάλει τρίποντο (92-94). Όμως ο Γουίλιαμς απάντησε άμεσα και έβαλε εκ νέου την Ένωση μπροστά (95-94) στο τελευταίο λεπτό. Στα 37.4” ο Ντένμον σκόραρε κα εν συνεχεία έκλεψε την μπάλα! Ακολούθως ακολούθησε κακή επίθεση με λάθος για τους φιλοξενούμενους και ο Μίτσελ πήγε στις βολές με 4.2” στο ρολόι! Ο ίδιος έβαλε 1/2 και ισοφάρισε (96-96)! Ο Σπανούλης πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την επίθεση, με τον Φρανσίσκο να είναι όμως άστοχος από μακριά και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση!

Άντεξε το Περιστέρι, «λύγισε» η ΑΕΚ

Ίδια εικόνα και στις αρχές του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με δύο εξαιρετικές διαδοχικές επιθέσεις ο Κασελάκης όμως, πρώτα σκόραρε και εν συνεχεία έδωσε ασίστ στον Χάμερ για το προβάδισμα πέντε πόντων του Περιστερίου (99-104) με 2:38” για το τέλος. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το επόμενο καλάθι της ομάδας του για το +7 με 1:37”.

Κασελάκης και Ντένμον έστειλαν το Περιστέρι σε διψήφια διαφορά και τελικά το σύνολο του Σπανούλη επιβλήθηκε με 113-99 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87, 96-96 (παρ.), 99-113 (δευτ. παρ.)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 20 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη), Φλιώνης 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάιλς 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 16 (7/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 3 (6 ασίστ), Οριόλα 5 (2/6 σουτ), Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 27 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 22 (0/3 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντένμον 26 (2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/13 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 14 (1), Περσίδης 3, Κόλεμαν, Μωραΐτης 5 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 7 (1), Χουγκάζ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 16 (7/10 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ)