Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 79-68: Οι τρίποντες «βόμβες» των Κάνααν και Βεζένκοφ έκαναν το 1-0 (vid)

Ο Ολυμπιακός με το δίδυμο Βεζένκοφ – Κάνααν που έκαναν πάρτι από την γραμμή του τριπόντου, νίκησε τη Φενέρ και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs.

Με εκπληκτικούς τον Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 19 πόντους και τον Αϊζάια Κάνααν με άλλους 18, οι 15 εκ των οποίων με 5 σερί τρίποντα στο κρίσιμο σημείο της τρίτης περιόδου που το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Οι δύο μονομάχοι θα τα ξαναπούν την ερχόμενη Παρασκευή για το game 2 της σειράς.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα η Φενέρ έδειξε πως θέλει το τέμπο του ματς να είναι χαμηλό. Αυτό αρχικά ξάφνιασε τον Ολυμπιακό (4-7) όμως μόλις άνοιξε τον ρυθμό σε παιχνίδι μικρών επιθέσεων ξέφυγε με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ με 7 πόντους (14-7). Άμεση παρόλα αυτά ήταν η απάντηση των Τούρκων που με επιμέρους 10-2 πέρασαν ξανά μπροστά με 17-16 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σύνολο του Ιτούδη να είναι πολύ πιο συγκεντρωμένο και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων (21-26). Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν ταχύτατα σε 26-26 όμως οι Τούρκοι ήταν κυρίαρχοι σε εκείνο το σημείο κάτω από τις ρακέτες και κάνοντας σερί 6-0 βρέθηκαν πάλι μπροστά με 32-26.

Τότε ο Λαρεντζάκης ξύπνησε το ΣΕΦ με έναν περίεργο τρόπο αφού τσακώθηκε με τον Μαχμούτογλου. Ο κόσμος των Πειραιωτών μπήκε στην εξίσωση αμέσως και οι παίκτες της ομάδα του Μπαρτζώκα τους ανταμείψανε με σερί 8-0 με το σκορ να γίνεται 34-32 με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 37-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε νωχελικά αφού το τέμπο του ματς ήταν πολύ χαμηλό. Εκεί εμφανίστηκε ο… κομμένος από τη Basket League Αϊζάια Κάνααν που πέτυχε 5 σερί τρίποντα δίνοντας προβάδισμα 12 πόντων στον Ολυμπιακό (63-51) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βάζοντας φωτιά στο κολασμένο ΣΕΦ.

Στην τελευταία περίοδο όλοι στο γήπεδο περίμεναν την αντίδραση της Φενέρ. Το πρώτο μήνυμα από την τουρκική ομάδα ήταν στα πρώτα δευτερόλεπτα αφού με σερί 7-0 έφτασαν στο -5 (63-58). Ο Ολυμπιακός σε αυτό το σερί 7-0 απάντησε… με σερί 10-0 πηγαίνοντας στο +15 (73-58).

Το νερό μπήκε στο αυλάκι και οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στη σειρά με σκορ 79-68 και πλέον στο ματς της Παρασκευής θέλει να κάνει το 2-0 που θα τον φέρει μια νίκη απόσταση από το Final 4 του Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 18 (6/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς, Μπλακ 4 (1/4 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπίρσεν, Χάζερ, Έντουαρντς 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μαχμούτογλου, Χέιζ 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Πιέρ 13 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καλάθης 7 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασιστ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/31 δίποντα, 16/29 τρίποντα, 7/9 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 16/35 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 17 φάουλ