Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73: Με 29άρη Ντένμον έκανε το 1-0 το σύνολο του Σπανούλη (vid)

Το Περιστέρι βρίσκοντας σκορ στα κρίσιμα σημεία του ματς νίκησε την ΑΕΚ στην έδρα του και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Με τον Ντένμον να σημειώνει 29 πόντους το Περιστέρι στα κρίσιμα σημεία βρήκε σκορ απέναντι στην ΑΕΚ που πήγε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και το Περιστέρι να σκοράρει μόνο με προσπάθειες του Ντένμον. Παρόλα αυτά το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη με την είσοδο του Κόλμαν βρήκε λύσεις και με τον Ντένμον να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο αφού σε εκείνο το σημείο είχε πετύχει ήδη 18 πόντους βρέθηκε στο +14 (27-13). Η ΑΕΚ πάντως με σερί 7-0 μάζεψε τη διαφορά (27-20) που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν εκπληκτικό σε άμυνα και επίθεση με τη διαφορά στα μισά του να εκτοξεύεται στους 18 πόντους (43-25). Η Ένωση πάντως έκανε ένα καλό τρίλεπτο με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 51-41.

Στο β΄μέρος η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και όχι απλά επέστρεψε αλλά πέρασε και μπροστά στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (56-59). Πάντως το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη με τον Χάμερ βρήκε λύσεις και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με βραχεία κεφαλή (64-63).

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και με σερί 6-0 ξέφυγε με 7 πόντους (70-63) ενώ λίγο αργότερα έφτασε τη διαφορά και σε διψήφιο νούμερο (78-65). Η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει μια επική ανατροπή αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τον ρυθμό στα μέτρα τους παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 87-73 κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (2/3 δίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 15 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 6 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντένμον 29 (3/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 3 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 11 (1 τρίποντο, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 7 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (3/11 σουτ), Μάιλς 4 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίτσελ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 32/34 βολές, 45 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/43 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/19 βολές, 44 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8yMy8xOC8zMl8xN182NDQ1NzliMTU0YjBkLmpmaWY=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M51S”,”uploadDate”:”2023-04-23T18:35:02.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs4b95pv75yp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}