ΠΑΟΚ – Προμηθέας 78-75: Πήγε να αυτοκτονήσει αλλά έκανε το 1-0 ο Δικέφαλος (vid)

Σε ένα ματς που έγινε θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Με κορυφαίο τον Σαλούστρο που πέτυχε 18 πόντους ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα στην Πυλαία και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα και να παίρνει μια διαφορά 5 πόντων στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (12-7). Ο Προμηθέας προσπάθησε να πάρει τα ηνία του ματς αλλά ο Δικέφαλος στο τέλος της περιόδου κράτησε το προβάδισμα που είχε φτιάξει (17-13).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και στη δεύτερη περίοδο. Οι Θεσσαλονικείς με καλάθι του Κακλαμανάκη πήραν μάλιστα και διψήφια διαφορά (31-21). Οι Πατρινοί από τη μεριά του προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα φτάνοντας στο -6 (34-28) με σκορ ημιχρόνου το 38-32.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με βροχή τριπόντων αφού οι δύο άμυνες άφηναν αρκετά ελεύθερα σουτ με τον Προμηθέα να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά (46-41) αλλά τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις φτάνοντας ξανά στο +9 (56-47). Παρόλα αυτά το σύνολο του Χριστόπουλου έσφιξε την άμυνά του και με σερί 12-0 πέρασαν μπροστά με 59-56 παγώνοντας το κλειστό της Πυλαίας με το σκορ στο 30’ να είναι 58-61.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο έκαναν σερί 13-0 και 3’ πριν τη λήξη βρέθηκαν μπροστά με 10 πόντους (71-61). O Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει στα εναπομείναντα λεπτά με τον ΠΑΟΚ να κάνει ερασιτεχνικά λάθη και στα 30″ πριν το τέλος έφτασε στo -1 (76-75).

Oι «ασπρόμαυροι» έκαναν κι άλλο λάθος στην επίθεση με τον Προμηθέα να του επιστρέφει το δώρο και τον Φράνκε στα 7″ να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών (78-75). Ο Κάουαν πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε στο τρίποντο και ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 18 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ράιλι 5 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη) , Μαργαρίτης 5 , Σαλούστρος 18 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρένφρο 10 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 2 λάθη), Τσιακμάς 7 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χαντς 3 (5 ριμπάουντ) , Κακλαμανάκης 4 (4 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 3 (1), Σάιμπερτ 1

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Ντάνγκουμπιτς 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Κόντιτ 14 (5 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 4 , Μουράτος 2 (3 ασίστ), Γκίκας 8 (2/2 τρίποντα) ,Χογκ 4 (3 ριμπάουντ) , Τόμασον 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη) , Κουλμπόκα 10 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 22/40 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 16/20 βολές, 46 ριμπάουντ ( 31 αμυντικά – 15 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/41 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 32 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟΚ – Προμηθέας 78-75 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Προμηθέα με 78-75 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική σειρά της Basket League.”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8yMy8xNS8xNF8yNF82NDQ1NGI1MDJiMGY3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M34S”,”uploadDate”:”2023-04-23T15:17:02.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs47si3fxvnt”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}