Προμετέι – Προμηθέας 80-57: Βαριά ήττα και αποκλεισμός για τους Πατρινούς (vid)

Ο Προμηθέας ήταν κατώτερος των προσδοκιών και ηττήθηκε εύκολα από την Προμετέι που προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Eurocup.

Παρά το ότι το ματς διεξαγόταν στη Ρίγα, η Προμετέι με κορυφαίο τον Ντι Τζέι Στέφενς που σημείωσε 17 πόντους νίκησε εύκολα τον Προμηθέα που ήταν πολύ κατώτερος των προσδοκιών και έκλεισε μια θέση για τα ημιτελικά του Eurocup.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ονειρικά για την Προμετέι αφού από νωρίς πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ (22-11) με το πρώτο εφιαλτικό δεκάλεπτο για τον Προμηθέα να τελειώνει με σκορ 25-16.

Και το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για τους Πατρινούς με την ομάδα από την Ουκρανία να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (34-20) με το ημίχρονο να τελειώνει υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 43-29.

Ο Προμηθέας ούτε στο δεύτερο μέρος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους (57-36) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 62-40.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία αφού το σύνολο του Χριστόπουλου έδειχνε να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις ανάγκες μιας τεράστιας ανατροπής με τη διαφορά να εκτοξεύεται και πάνω από τους 30 (76-44) με το τελικό 80-57 να δίνει την πρόκριση για τα ημιτελικά στην Προμετέι.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57

ΠΡΟΜΕΤΕΪ (Γκίνζμπουργκ): Ντίκι 4, Κλαβέλ 14 (3), Τκατσένκο 6, Αγκάντα 5 (7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λίποβι 10 (2), Μπάλβιν 7 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στίβενς 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Πετρόβ 2, Σάνον 7 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Σιντόροφ 8 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 8 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 4, Κόντιτ 8 (4 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 8, Μουράτος, Γκίκας (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Σίμπσον 2, Χογκ 2, Τόμασον 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Τανούλης 4, Κουλμπόκα 6 (2/6 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Προμετέι: 22/34 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 14 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 16/31 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 13/15 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη, 4 μπλοκ.