Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81: Ο Νάναλι σκότωσε το τριφύλλι – Κόντρα στη Ρεάλ οι Σέρβοι (vid)

Η Παρτίζαν με τρίποντο νίκης του Νάναλι νίκησε τον Παναθηναϊκό και τερμάτισε στην 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός στην Stark Arena αλλά με τον Κέβιν Πάντερ να πετυχαίνει 17 πόντους και τον Νάναλι με τρίποντο μισό λεπτό πριν τη λήξη η Παρτιζάν πήρε μια πολύτιμη νίκη τερματίζοντας στην 6η θέση και θα βρει στα πλέι οφ τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα με τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά να ελέγχει τον ρυθμό και να βρίσκεται στο +4 (6-10). Η Παρτιζάν παρόλα αυτά με κύριο εκφραστή τον Λεσόρ βρήκε λύσεις στην επίθεση παίρνοντας προβάδισμα με 15-13. Η απάντηση των πράσινων ήρθε δευτερόλεπτα αργότερα αφού με σερί 9-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +8 (18-26).

Το τριφύλλι συνέχισε σε ξέφρενο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο. Έπαιξε εκπληκτική άμυνα και με συνδυαστικό μπάσκετ στην επίθεση βρέθηκε με κάρφωμα του Μπέικον και στο +18 (20-38). Οι Σέρβοι πάντως με κύριο εκφραστή τον Κέβιν Πάντερ έκαναν ένα γρήγορο σερί 10-0 (30-38) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 39-45.

Στην έναρξη του β’ μέρους οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν στην επίθεση. Αυτό έφερε τους γηπεδούχους με τρίποντο του Αβράμοβιτς στο -1 (45-46). Οι Πράσινοι βρήκαν λύσεις με τον Μπέικον και ξέφυγαν ξανά με 6 (52-58) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 58-66.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό αφού με τρίποντο του Μαντζούκα βρέθηκε στο +11 (60-71). H Παρτιζάν όμως ήθελε το πάρτι πρόκρισης να είναι με νικηφόρο αποτέλεσμα.

Έτσι το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με σερί 12-0 πέρασε μπροστά (72-71) 5 λεπτά σχεδόν από τη λήξη. Το ματς από εκείνο το σημείο έγινε θρίλερ. Ο Πονίτκα στα 50” με 4 σερί βολές έκανε το ματς 80-81 αλλά ο Νάναλι με τρίποντο σκότωσε τον Παναθηναϊκό δίνοντας τη νίκη στην Παρτιζάν με 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 9 (4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 14 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάντερ 17 (4/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 3 (1), Έξουμ 18 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάναλι 5 (1), Λεσόρ 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μάνταρ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 6, Γουόλτερς 3 (1/6 σουτ), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 8 (2), Μπέικον 19 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 10 (2), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος).

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 21/35 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 11/15 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.