Αναντολού Εφές – Μονακό 87-72: Αποχαιρέτησαν με νίκη οι πρωταθλητές Ευρώπης (vid)

Η Εφές τελείωσε τις υποχρεώσεις της στην φετινή Ευρωλίγκας νικώντας τη Μονακό που περιμένει στα πλέι οφ τη Μακάμπι.

Η Εφές σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς έχοντας πρωταγωνιστή τον Τιμπόρ Πλάις που πέτυχε 21 πόντους με 12 ριμπάουντ νίκησε τη Μονακό αποχαιρετώντας την Ευρωλίγκα με ψηλά το κεφάλι.

Η Εφές μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι από τα πρώτα δευτερόλεπτα είχε διαφορά 10 πόντων (10-0). Η Μονακό προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι. Οι Μονεγάσκοι έφτασαν σε απόσταση ενός καλαθιού (38-36) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να έχει ισχνό προβάδισμα (41-39).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με γκολ – φάουλ του Χολ (45-46). Οι Τούρκοι πάτησαν όμως γκάζι και με επιμέρους 15-8 πήγαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (60-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές έφτασε στα μισά του στο +14 με καλάθι του Κλάιμπερν (75-61). Το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε 5 λεπτά για μια τελευταία αντεπίθεση όμως δεν κατάφερε να δυσκολέψει τη μέχρι σήμερα πρωταθλήτρια Ευρώπης που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 87-72 και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι τη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ) , Μπομπουά 6 (2 μπλοκ), Μπράιαντ 12 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Κλάιμπερν 8 (0/4 τρίποντα) , Χαλτάλι, Άρνα, Πλάις 21 (9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μίτσιτς 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Εμπαγιέ 6 , Ζίζιτς 11 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 9 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ) , Μπράουν , Μπλόσομγκεϊμ 9 (3 ριμπάουντ), Μακουντού 16 (8 ριμπάουντ), Ντιάλο 6 , Μοτιεγιούνας , Ουαταρά (3 ριμπάουντ) , Στραζέλ 14 (2/4 τρίποντα), Χολ 11 (9 ριμπάουντ) , Τζέιμς 7 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 26/44 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/19 βολές, 39 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 26/50 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 11/13 βολές, 39 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά + 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ