Ολυμπιακός – Μπασκόνια 86-78: Πήρε την πρωτιά στέλνοντας τους Βάσκους στον γκρεμό (vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την Μπασκόνια και σφράγισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας. Αντίθετα οι Βάσκοι περιμένουν δώρο της Μπάγερν για να προκριθούν στα πλέι οφ.

Με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 23 πόντους με 10 ριμπάουντ ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την Μπασκόνια και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που τερματίζει στην κορυφή της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη στην επίθεση με τον Ολυμπιακό πάντως να κρατά για 4 λεπτά χωρίς σκορ την Μπασκόνια (5-0). Η αναμέτρηση συνέχισε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση όμως ο Βεζένκοφ με 4 γρήγορους πόντους έδωσε στους γηπεδούχους αέρα 8 πόντων (14-6) που τον κράτησαν και με την συμπλήρωση των πρώτων 10 αγωνιστικών λεπτών (19-11).

Οι Βάσκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν πολύ καλύτερα και με έμμεσο τετράποντο του Χάουαρντ έφεραν το ματς στον πόντο (21-20). Οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και βρήκαν λύσεις στην επίθεση φτάνοντας με καλάθι του Μπολομπόι στο +15 (45-30) με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 45-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε πάρα πολύ στο πρώτο. Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στις επιλογές τους στην επίθεση με τον Ολυμπιακό πάντως να διατηρεί το +13 μέχρι τα μισά του (53-40). Η Μπασκόνια σε εκείνο το χρονικό σημείο βρήκε 9 σερί πόντους του Χάουαρντ και βρέθηκε στο -4 (53-49) προβληματίζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα που τα έψαλλε στους παίκτες του ώστε να ξυπνήσουν. Αυτό ήταν ευεργετικό για την ομάδα του αφού με τρίποντο του Σλούκα στα 20¨ πριν τη λήξη της περιόδου η διαφορά ξαναπήγε στο +11 (66-55).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση πρωτιά και με τον Πίτερς έφτασε στο +17 (72-55). Οι Βάσκοι προσπάθησαν να μειώσουν και έφτασαν μέχρι και το -7 (80-73) με το τελικό 86-78 να δίνει την πρώτη θέση στην ελληνική ομάδα και τους φιλοξενούμενους να περιμένουν ήττα της Ζαλγκίρις κόντρα στην Μπάγερν για να περάσουν εκείνοι στην τελική 8αδα.

Δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 2, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (1)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 29 (2/8 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 4/5 βολές), Χάιντεγκερ 2, Μαρίνκοβιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Ντίεθ, Τόμπσον 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κότσαρ 6 (3/4 δίποντα), Ίνοκ 2, Κοστέλο 5 (1/5 τρίποντα), Γκιεντράιτις 13 (6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Χόμες, Κούρουτς 1