Ερυθρός Αστέρας – Φενερμπαχτσέ 91-89: Οι Τούρκοι περιμένουν δώρο πρόκρισης από Ολυμπιακό ή Μπάγερν (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στο έξτρα πεντάλεπτο τη Φενερ και πλέον οι Τούρκοι θέλουν ήττα της Μπασκόνια ή της Ζαλγκίρις για να προκριθούν.

Σε ένα ματς που χρειάστηκε η παράταση ο Ερυθρός Αστέρας είχε σε μεγάλο βράδυ τον Φακούντο Καμπάτσο που πέτυχε 24 πόντους και κατέβαλε την αντίσταση της Φενέρμπαχτσε που περιμένει δώρο από τον Ολυμπιακό ή την Μπάγερν ώστε να περάσει εκείνη στα playoffs.

Το ματς ξεκίνησε με τη Φενέρ να έχει τον ρυθμό του αγώνα και πολύ νωρίς να βρίσκεται στο +7 (8-15) με τον Ερυθρό όμως να απαντάει φέρνοντας το ματς στο τρίποντο (13-16) με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερυθρός με ένα επιμέρους 10-4 ισοφάρισε ταχύτατα (25-25) αλλά το σύνολο του Ιτούδη αντέδρασε και ξέφυγε ξανά με 8 πόντους (27-35). Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι απάντηση αφού με σερί 10-0 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (37-35) ενώ με τρίποντο του Καμπάτσο at the buzzer πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 41-39.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με τη Φενέρ να φέρνει το ματς στα ίσια (45-45). Οι Σέρβοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα 5 πόντων (52-47) αλλά στην τελευταία περίοδο οι δύο μονομάχοι πήγαν ισόπαλοι με σκορ 57-57 κάνοντας το ματς θρίλερ.

Η τέταρτη περίοδος είχε από την αρχή πολύ άγχος για τους Τούρκους που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να μην περιμένουν δώρα από Μπασκόνια και Ζαλγκίρις για να προκριθούν. Το ματς πήγαινε συνεχώς πόντο – πόντο.

Ο Μότλεϊ με παλικαρίσιο καλάθι έκανε στο τελευταίο λεπτό το σκορ 75-78. Από εκείνο το σημείο το ματς πήγε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών. Με το σκορ στο 77-78 ο Μότλεϊ έβαλε τη μία από τις δύο κάνοντας το 77-79 δίνοντας μια τελευταία ευκαιρία στον Ερυθρό για τη νίκη.

Ο Καμπάτσο δεν βρήκε χώρο για τρίποντο αλλά με πολύ ωραίο σλάλομ ισοφάρισε σε 79-79. Στα 4 δευτερόλεπτα η Φενέρ βρήκε χώρο για ένα καλό σουτ με τον Γκούντουριτς αλλά ο Σέρβος αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Σε αυτό ο Ερυθρός ήταν πολύ πιο αποφασισμένος και με ένα τρελό τρίποντο του Καμπάτσο πήγε στο +6 (90-84) 1 λεπτό πριν τη λήξη. Η Φενέρ απάντησε με ένα 5-0 φέρνοντας στα 14¨ δευτερόλεπτα το ματς στον πόντο (90-89).

Ο Καμπάτσο πήγε στις βολές και έκανε με 1 στις 2 το 91-89. Ο Καλάθης πήρε την τελευταία επίθεση αλλά το τρίποντο του βρήκε σίδερο και οι Τούρκοι πλέον περιμένουν τα άλλα ματς για την υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79, 91-89 (παρ.)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 17 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 2, Καμπάσο 24 (5/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτροβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάρτιν 6, Ντόμπριτς 22 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ίλιτς, Νέντοβιτς, Μάρκοβιτς 3 (1), Πετρούσεβ 5 (6 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 27 (11/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Χέιζ – Ντέιβις 19 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιερ 7 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέκιρι 2, Γκούντουριτς 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (2/5 τρίποντα), Καλάθης 11 (3/8 τρίποντα, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 26/40 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 21/43 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 17/23 βολές, 38 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 20 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.