Προμηθέας – Μπουργκ 89-75: Στην οκτάδα του ΕuroCup οι Πατρινοί (vid)

Ο Προμηθέας πήρε το νοκ – άουτ ματς κόντρα στην Μπουργκ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ΕuroCup.

Με πρωταγωνιστή τον Άντονι Κάουαν που βομβάρδισε τα καλάθια στο «Δ. Τόφαλος» με 20 πόντους όντας αλάνθαστος από την γραμμή του τριπόντου (5/5) ο Προμηθέας νίκησε την Μπούργκ και προκρίθηκε στους «8» του EuroCup.

Οι Πατρινοί μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με 9 πόντους (16-9) για να το κλείσουν με διψήφια διαφορά (24-13).

Η Μπουργκ προσπάθησε στο δεύτερο δεκάλεπτο να ροκανίσει τη διαφορά όμως με δύο τρίποντα του Κουλμπόκα ο Προμηθέας βρήκε λύση στην επίθεση φτάνοντας ξανά στο +11 (34-23) με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 41-33.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με τους Γάλλους με σερί 5-0 να φτάνουν στο -3 (41-38). Οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα και με επιμέρους 12-2 πήγαν ξανά στο +13 (53-40). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω παίρνοντας τον ρυθμό του ματς και με τον Κούρμπι πρωταγωνιστή έφτασε ξανά στο τρίποντο (58-55) προτού ο Κάουαν πάει τον Προμηθέα στο +6 στην τελευταία περίοδο (61-55).

Το σύνολο του Χριστόπουλου μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκοπό να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο που θα το έστελνε στα προημιτελικά και με πλουραλισμό στην επίθεση ξανανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (72-60). Η Μπουργκ δεν ξαναεπέστρεψε ποτέ στο ματς και ο Προμηθέας προκρίθηκε με σκορ 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 20 (1/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Κοντίτ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 2, Λάγιος, Σίμπσον, Χογκ 10 (1), Τόμασον 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τανούλης, Κουλμπόκα 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φοτού): Μπενίτεθ 2 (5 ριμπάουντ), Κουρμπί 9 (3), Μάσενατ, Φλόιντ 16 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πάλμερ 5 (2/9 σουτ), Πελός 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σασάνγκ 10 (1), Μάικ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόκιλα 2, Μπριμά 3, Ζουλιέν 3 (1 τρίποντο, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/33 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουργκ: 16/30 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 21 λάθη, 23 φάουλ