Περιστέρι-Παναθηναϊκός 96-89: Υψηλές πτήσεις (vid)

Το Περιστέρι υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην έκτη φετινή του ήττα (96-89) και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη τερμάτισε στην 3η θέση πίσω από τον Παναθηναϊκό και αν οι δύο ομάδες υπερασπιστούν την έδρα τους στα πλέι οφ, τότε θα κοντραριστούν για μία θέση στους τελικούς της Basket League.

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Περιστέρι τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά, τρέχοντας σερί 10-0. Οι φιλοξενούμενοι “ξύπνησαν” στη συνέχεια και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -6 (21-15).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Με αιχμή του δόρατος τους δύο Λιθουανούς οι Πράσινοι όχι μόνο κατάφεραν να «σβήσουν» τη διαφορά, αλλά και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Το 23-17 έγινε 23-28 στο 14′ και έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση κυνηγού. Χάμερ και Κασελάκης βοήθησαν το Περιστέρι να πλησιάσει στον πόντο, ωστόσο ο Γκουντάιντις ήταν ασταμάτητος και κράτησε για το σύνολο του Σαρέλη το προβάδισμα. Όχι όμως για πολύ. Με 7-0 σερί στο τελευταίο λεπτό οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (42-39).

Οι… πρώην ήταν πρωταγωνιστές σε αυτά τα 20 λεπτά με τον Ντένμον να έχει 15 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Χάμερ πρόσθεσε άλλους 11. Αντίθετα για τον Παναθηναϊκό ο Αγραβάνης είχε 9 πόντους με 3/4 τρίποντα και ο Γκουντάιτις όπως προαναφέραμε έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά σκοράροντας 11 πόντους (3/5 δίποντα και 5/5 βολές).

Το Περιστέρι ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο κρατώντας την πρωτοπορία στο σκορ. Για τους «Πράσινους» ο Λι ήταν αυτός που με τα τρίποντα του προσπαθούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Ωστόσο για τους γηπεδούχους την μπαγκέτα είχε πάρει στα χέρια του ο Φραντσίσκο, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες και με καθαρό μυαλό στη δημιουργία βοηθούσε το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη επιθετικά. Εκτός από μία φορά, το Περιστέρι δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στην τέταρτη περίοδο με τον Λι να κάνει ό,τι μπορεί για να σώσει τον Παναθηναϊκό από την ήττα, όμως δεν τα κατάφερε. Γκουντάιτις και Αγραβάνης δεν έδωσαν συνέχεια στην καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, ενώ για το Περιστέρι βγήκαν μπροστά τόσο ο Ραντάνοφ, όσο και οι Κασελάκης, Φραντσίσκο. Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» παρέμειναν ψύχραιμοι μέχρι το τέλος και κατέκτησαν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Περιστέρι – ΠΑΟ 96-89 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα “,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8wOS8xNC80OF8yNF82NDMyZDAzOGJiNzA3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M31S”,”uploadDate”:”2023-04-09T14:51:50.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crsaxlknqczt”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}