Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-83: Γύρισε από το -20 και πήρε το πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός έκανε επική ανατροπή αφού επέστρεψε από το -20 και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α1 γυναικών.

Με την Μέγκαν Γκούσταφσον να πετυχαίνει 22 πόντους και την Αγιούστο να προσθέτει άλλους 21 ο Ολυμπιακός με μια φοβερή ανατροπή νίκησε τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-1 νίκες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις πράσινες να είναι καλύτερες στο παρκέ και να φτάνουν γρήγορα στο +10 (6-16) με το δεκάλεπτο να λήγει με τρίποντο της Νικολοπούλου με σκορ 24-33.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το μομέντουμ και στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας ταχύτατα στο +20 (28-48) ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 42-55.

Το β΄ μέρος είχε δύο πρόσωπα αφού το σύνολο της Καπογιάννη έφτασε αρχικά ξανά στο +19 (45-64) με τις ερυθρόλευκες στην συνέχεια να αντιδρούν ξανά με επιμέρους 24-8 μειώνοντας σε 69-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν θρίλερ με την Χριστινάκη να κάνει το 69-77 αλλά οι γηπεδούχες με σερί 10-0 πήραν το πρώτο τους προβάδισμα 3 λεπτά πριν τη λήξη με 79-77 διατηρώντας το μέχρι το τέλος και με σκορ 87-83 κατέκτησαν τον εφετινό τίτλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Αγιούσο 21 (3/5 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 9 (3/5 τρίποντα), Σύρρα, Γκούσταφσον 22 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολοπούλου 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Διέλα 2, Σουκ 9

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11 (1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κάρτερ 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 18/23 βολές, 27 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/45 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 8/10 βολές, 25 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη