Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 104-90: Νίκη – μισή πρόκριση για την ομάδα του Ζότς (vid)

Η Παρτιζάν νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης και είναι με το ένα πόδι στα playoffs με την αποψινή της αντίπαλο να είναι κατά πάσα πιθανότητα και το ζευγάρωμά της.

Με τους Έξουμ και Πάντερ που πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος η Παρτιζάν νίκησε στην κολασμένη Stark Arena και πλέον είναι με το ένα πόδι στην τελική οκτάδα.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και νωρίς προηγήθηκε με +5 (13-18). Οι Σέρβοι παρόλα αυτά επέστρεψαν ταχύτητα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 21-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε μόνο μια ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν η Παρτιζάν. Αρχικά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (26-25), στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό της και όχι απλά επιβραβεύτηκε αλλά πήρε και διψήφια διαφορά (47-36) με το ημίχρονο να βρίσκει τους δύο μονομάχους με σκορ 49-38.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό όμως οι Ισπανοί ανέβασαν ταχύτητα και με 3 βολές του Μούσα μείωσαν στους 5 (72-67) με το δεκάλεπτο να λήγει 78-72.

Η Παρτιζάν ήθελε από σήμερα να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση στην οκτάδα και στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαστημική αφού στο 35΄ είχε επιμέρους 16-4 φτάνοντας στο +18 (94-76) με το τελικό 104-90 να τη φέρνει μία ανάσα πριν την τελική οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 6, Αβράμοπβιτς 5 (2/9 σουτ), Πάντερ 16 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 11 (1), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Έξουμ 15 (2), Νάναλι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λεσόρ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τριφούνοβιτς 4, Άντζουσιτς 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντάρ 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 3 (1/4 τρίποντα), Αμπάλδε, Χάνγκα 10 (2), Χεζόνια 17 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ροντρίγκεθ 3 (5 ριμπάουντ), Ντεκ 17 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουαριέ 9 (1), Κορνελί (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Εντιαγιέ, Μούσα 22 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12/13 βολές), 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 29/51 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 25/31 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 16/30 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 31/36 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.