Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου 86-76: Νίκη ψυχολογίας με… on fire Παπαγιάννη! (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ με 86-76 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Γιώργο Παπαγιάννη.

Ο ψηλός του «τριφυλλιού» ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους, μετρώντας 7/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 11 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής. Μεστή εμφάνιση από τους Τόμας (12 πόντους, 3/5 τρίποντα) και Πάρις Λι 10 πόντους, 11 ασίστ.

Για τους Γερμανούς οι Ουάιλερ-Μπαμ και Ομπστ με 12 πόντους έκαστος, ήταν οι διασωθέντες για την Μπάγερν Μονάχου.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Λι, Τόμας, Μπέικον, Ουίλιαμς, Παπαγιάννης
Μπάγερν Μονάχου: Μάμπ, Μπόνγκα, Ομπστ, Βίμπεργκ, Τσιτάμ

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι και το άστοχο ξεκίνημα της Μπάγερν, παίρνοντας το πρώτο double score (10-5 στο 4′). Οι Γερμανοί αντέδρασαν γρήγορα και με ένα σερί 2-7, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση (12-12 στο 6΄). Η ομάδα του Τρινκιέρι πήρε και το προβάδισμα για πρώτη φορά (14-15 στο 7′). Ο Σίλι δημιουργούσε ρήγματα, με τη Μπάγερν να παίρνει μια διαφορά 5 πόντων (17-22 στο 9′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Βαυαρούς στο +6 (21-27).

Με 7-0 σερί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα (28-27 στο 12′). Οι «πράσινοι» έκτοτε είχαν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, έχοντας πολυεπίπεδη προσφορά από Γκριγκόνις-Λι-Παπαγιάννη (40-33 στο 16′). Μάλιστα το «τριφύλλι» κατάφερε να δει και προβάδισμα 10 πόντων (43-33 στο 18′). Οι Γερμανοί αντέδρασαν, αλλά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με +5 (48-43).

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τόμας, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά στο +13 (56-43 στο 22′). Οι «πράσινοι» με τον Αμερικανό σουτέρ κατάφερνε να ξεφεύγει και να κρατά μια διαφορά άνω των 10 πόντων (61-50 στο 26′). Με όπλο την επιθετική πολυφωνία και την πολύ καλή άμυνα, ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται μέχρι και με 19 πόντους (69-50 στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 71-54.

Στους 13 μείωσε η Μπάγερν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (74-61 στο 32′), με τον Παναθηναϊκός να δείχνει χαλαρότητα στην άμυνα. Συνέπεια ήταν οι Γερμανοί να φτάσουν μέχρι τους 7 (74-67 στο 35′). Τα 2/2 τρίποντα του Παπαγιάννη «ξεκόλλησαν» τους «πράσινους», οι οποίοι άνοιξαν την «ψαλίδα» στους 13 (80-67 στο 37′). Το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε έκτοτε, κερδίζοντα σχετικά εύκολα με 86-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χόρντοβ – Περούγκα – Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).