Χάποελ-Προμηθέας 108-69: Ήττα και τέταρτος…

Ο Προμηθέας υπέστη «βαριά» ήττα από τη Χάποελ στο Τελ Αβίβ με 108-69, για την 18η και τελευταία αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro Cup, καταλήγοντας τέταρτος στη φάση των “16”.

Οι παίκτες της Χάποελ εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα της άμυνας των Πατρινών στη ρακέτα και κέρδισαν εύκολα την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν σωστές επιλογές και συνεχόμενες επιθέσεις κάτω από το ελληνικό καλάθι και προηγήθηκαν με 28-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και 59-31 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Χάποελ συνέχισε να προηγείται με μεγάλη διαφορά και κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 31-17 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Χάποελ έχασε μόνο μια βολή και είχε 23/29 δίποντα και 21 ριμπάουντ, ενώ οι Πατρινοί είχαν μόνο 10 ριμπάουντ και 4/15 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69

ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Φράνκο): Χάρελ 6 (1), Μάνφορντ 11, Μπένι (1), Τιμόρ, Χόαρντ 23, Ζάλμανσον 8, Ονουάκου 16, Γκινάτ 18, ΜακΡέι 9 (2), Μπράουν 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (3), Μουράτος 2, Χογκ 8, Κουλμπόκα 14 (2), Κόντιτ 5, Γκίκας 5 (1), Τόμασον 16 (2), Τανούλης.