Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου 66-61: Καρδιοχτύπι και ο τίτλος στο Τριφύλλι (vids)

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου με σκορ 66-61 σε ένα ματς για γερά νεύρα.

Η Ελευθερία Μοσχάτου αν ήταν το αουτσάιντερ στον τελικό, έβαλε πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό, και λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη. Οι πράσινες όμως στην τελευταία περίοδο και ειδικά στα τελευταία λεπτά βρήκαν τις λύσεις όταν η μπάλα “έκαιγε” και έφεραν το ματς τούμπα για να πανηγυρίσουν το δεύτερο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία τους και πρώτο μετά το 2000

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός αν και μπήκε στην αρχή  δυνατά και πήρε προβάδισμα με 4-0, είδε την Ελευθερία Μοσχάτου να απαντά με ένα σερί 9-0 για να ξεφύγει με 6-12 και λίγο αργότερα με 8-15, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με σκορ 10-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ελευθερία Μοσχάτου να παίρνει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα, όμως ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απαντήσει με σερί 8-0 και να περάσει για έναν πόντο μπροστά με 20-19.

Οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν το σερί του Τριφυλλιού να τις επηρεάσει και αντέδρασαν άμεσα ξεφεύγοντας με 23-28, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-33.

Η επανάληψη βρήκε τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 33-35, αλλά η Ελευθερία Μοσχάτου απάντησε εκ νέου και με σερί 7-0 ξέφυγε με 33-42. Η Ελένη Καπογιάννη είδε την ομάδα της να μειώνει σε 43-49 με buzzer-beater της Κάρτερ στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε την Ελευθερία να διευρύνει το προβάδισμά της στο 43-52, αλλά τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 51-52 χάρη σε ένα ξέσπασμα.

Αν και οι φιλοξενούμενες είχαν ξανά την απάντηση και ξέφυγαν με 52-57, φορτώνοντας με άγχος τον Παναθηναϊκό, οι “πράσινες” απάντησαν με δύο τρίποντα και προηγήθηκαν με 58-57.

Η Καρακασίδου με 4 σερί πόντους έκανε το σκορ 58-61 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε και κάπου εκεί βγήκε μπροστά η Κάρτερ αφού με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 62-61 υπέρ του Παναθηναϊκού.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – Ελ. Μοσχάτου | ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ τρίποντο και φάουλ από την Κάρτερ”,”description”:”ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ τρίποντο και φάουλ από την Κάρτερ”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8yNi8xMy8wNV8wNF82NDIwNDMwMGFhYjM0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT58S”,”uploadDate”:”2023-03-26T13:06:08.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crgc2rigo4ip”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Η ομάδα του Μοσχάτου έκανε μια κακή επίθεση και σε συνδοιασμό με 3/4 βολές από Αλεξανδρή (1/2) και Παυλοπούλου (2/2), ο  Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και μαζί τον τίτλο.

Δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου 66-61 | HIGHLIGHTS “,”description”:”Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Α.Ο Ελευθερίας Μοσχάτου στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8yNi8xMy8xM18wNV82NDIwNDRlMTk3ODUxLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M17S”,”uploadDate”:”2023-03-26T13:17:12.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crgalfkm0sap”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}