Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 81-62: Άνετα στον τελικό οι Πράσινες

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκαν στον τελικό του κυπέλλου.

Με κορυφαία την Πότερ που είχε 24 πόντους με 13 ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου αφού νίκησε εύκολα τον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δυσκολεύτηκαν στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης αφού ο ΠΑΣ ήταν σκληρός στην άμυνα με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 22-20.

Από εκείνο το σημείο όμως το τριφύλλι πάτησε γκάζι και με καλό μπάσκετ βρέθηκε στο ημίχρονο στο +12 (45-33).

Οι τυπικά γηπεδούχες ήθελαν να τελειώσουν όσο γίνεται νωρίτερα την υπόθεση πρόκριση και βρέθηκαν στα μισά της τρίτης περιόδου στο +17 (57-40) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 62-51.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής με σκορ 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62