Φενερμπαχτσέ – Αρμάνι Μιλάνο 75-82: Την κατατρόπωσε και την έστειλε με το ένα πόδι εκτός τετράδας (vid)

Η Αρμάνι νίκησε στην Πόλη επί της Φενέρ που πλέον θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Με έναν εξωπραγματικό Νέιπιερ που πέτυχε 26 πόντους η Αρμάνι «άλωσε» την έδρα της Φενερμπαχτσέ η οποία έμεινε 2 νίκες πίσω στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε την Αρμάνι να ελέγχει το ρυθμό με τη Φενέρ να βρίσκει μόνο λύσεις μέσω του Μότλεϊ που πέτυχε 7 πόντους πολύ νωρίς με το σκορ στο 10′ να είναι 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε παρατράγουδα. Συγκεκριμένα η ομάδα του Ιτούδη έκανε επίσημη ένσταση για ένα καλάθι που δεν μέτρησε με το σκορ στο 24-31 με τον αρχηγό Μαχμούτογλου να την υπογράφει μπροστά σε διαιτητές και κοινό σε ένα σκηνικό που δεν βλέπουμε συχνά στα ευρωπαϊκά παρκέ. Το ματς συνεχίστηκε με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με ένα καλάθι διαφορά (35-37).

Στο β’ μέρος η Αρμάνι πάτησε γκάζι θέλοντας να πάρει μια νίκη κυρίως γοήτρου αφού πολύ δύσκολα θα προλάβει τα πλέι οφ. Με καλάθι του Βόιγκντμαν βρέθηκαν στο +13 (44-57) με τη Φενέρ να μην μπορεί να αντιδράσει πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο πίσω με 9 (52-61).

Όλοι περίμεναν στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν και σε μεγάλο βαθμό επιβεβαιώθηκαν αφού 1 λεπτό πριν τη λήξη του ματς ο Έντουαρτς με τρίποντο έφερε το ματς στους 4 πόντους (75-79) αλλά ο Μπάρον με γκολ φάουλ κλείδωσε τη νίκη για την Αρμάνι με σκορ 75-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-37, 52-61, 75-82

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 22 (9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Χάζερ, Γουίλμπεκιν 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Έντουαρντς 16 (1/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 4, Μαχμούτογλου, Χέιζ (0/6 σουτ), Μπιμπέροβιτς 2 (1/6 σουτ), Γκούντουριτς 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπούκερ 5, Καλάθης (0/5 σουτ, 3 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 3, Τόμας 2, Λουγουαγού-Καμπαρό 19 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 6 (1), Μπάρον 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νέιπιερ 26 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Ρίτσι 3 (1), Χάινς 4, Φόγκτμαν 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενερμπαχτσέ: 19/42 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 7/9 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 19 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 12/14 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη