Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-69: “Ερυθρόλευκο” προβάδισμα τίτλου (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών επικρατώντας του Παναθηναϊκού στο βοηθητικό του ΣΕΦ, κάνοντας έτσι 2-1 το σκορ στη σειρά για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Με πρωταγωνίστρια την Γκούσταφσον που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, οι γηπεδούχες έριξαν το βάρος στην άμυνά τους και πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους (μετρούν και αυτές από την κανονική περίοδο) με τον τίτλο να κρίνεται στις τέσσερις.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και προηγήθηκε 28-18 ωστόσο οι «πράσινες» επέστρεψαν μέχρι το ημίχρονο πηγαίνοντας μόλις στο -1 στα αποδυτήρια (38-37).

Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» επέτρεψε 14 πόντους στη γ’ περίοδο και αυτός ήταν ο παράγοντας που τους έδωσε το δικαίωμα να διατηρούν και πάλι μια διαφορά, κυρίως ψυχολογικού πλεονεκτήματος. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με 56-51 με τα πάντα να κρίνονται περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτισσες έτρεξαν επιμέρους 12-2 μετατρέποντας το 62-60 σε 74-62, διαφορά απαγορευτική για τον Παναθηναϊκό σε σχέση με τον χρόνο που απέμενε.

Νικολοπούλου (13π, 8ρ) και Σταμολάμπρου (11π) στάθηκαν στο πλευρό της Γκούσταφσον για τον Ολυμπιακό, με τη Χριστινάκη να κάνει σπουδαίο ματς από πλευράς Παναθηναϊκού με 24 πόντους και τις Κάρτερ, Σωτηρίου να προσθέτουν 15 και 11 αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3 (1), Αγιούσο 6 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5 (1), Σύρρα 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκούσταφσον 24 (14 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 13 (8 ριμπάουντ), Διέλα 1, Σουκ 8

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα 3 (1), Παυλοπούλου 8 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11 (3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρτερ 15 (2), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου