Ιωνικός – Περιστέρι 75-102: Παράσταση για έναν ρόλο (vid)

Το Περιστέρι βρήκε αντίσταση για ένα δεκάλεπτο από τον Ιωνικό των μύριων προβλημάτων παίρνοντας τελικά εύκολη νίκη και μένοντας μόνο τρίτο στη βαθμολογία.

Ο οίστρος του Ρεϊσόν Σίμονς ήταν η μοναδική όαση για τους Νικαιώτες και ο λόγος που οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ για ένα δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 26 πόντους έχοντας 8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Χάρη σε αυτόν μάλιστα ο Ιωνικός όχι απλά ήταν ανταγωνιστικός αλλά προηγήθηκε και με 23-14 στο ξεκίνημα, πριν το Περιστέρι ισορροπήσει στο φινάλε του δεκάλεπτο (27-27). Η β’ περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Σπανούλη, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-30 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 41-57.

Το 60-69 ήταν η τελευταία φορά που ο Ιωνικός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο, αφού με ένα 10-0 σε εκείνο το σημείο, ο ΓΣΠ καθάρισε οριστικά το ματς. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες του Περιστερίου να σουτάρουν 11/23 τρίποντα έχοντας πολυφωνία στην επίθεση (Ντένμον, Μωραΐτης, Χάμερ και Ραντάνοφ οι πρώτοι σκόρερ).

Στο 12-7 το Περιστέρι που έμεινε μόνο τρίτο μετά την αναβολή του αγώνα της ΑΕΚ με τον Προμηθέα, στο 4-15 ο Ιωνικός που θα έχει δύσκολο έργο για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.

Ιωνικός (Κωστής): Νούνιεζ Καστίγιο 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμονς 26 (8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Αρσενόπουλος 12 (2/6 τρίποντα), Λέισι 11 (4 ασίστ, 3 λάθη), Αγγελόπουλος, Μπέμπης, Χένρι 4, Κιούσης 1, Πετανίδης 3 (1), Κορκοντζέλος 1, Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Χόκινς 11.

Περιστέρι BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 19 (4/7 τρίποντα), Κασελάκης (0/5 σουτ), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 18 (4/7 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Ραντάνοβ 15 (1), Περσίδης, Χουγκάζ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάμερ 15 (7/7 δίποντα, 0/1 τρίποντομ. 1/4 βολές, 7 ασίστ), Ζούγρης 1.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ιωνικός – Περιστέρι 75-102 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του Περιστερίου επί του Ιωνικού με 102-75 για τη 19η αγωνιστική της Basket League.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8xOC8xOS8xNF8yMF82NDE2MGQ4Y2FlOGY0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M6S”,”uploadDate”:”2023-03-18T19:18:13.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cr9q1v5m71g9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}