Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 82-86: Νίκησε ξανά, έχασε Πονίτκα (vid)

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του αυτή τη φορά στο Αστρομπάλ επί της Βιλερμπάν με το μυαλό όλων όμως να είναι στον τραυματισμό του Πονίτκα.

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Μπέικον, Λι που πέτυχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με τον τραυματισμό του Ματέους Πονίτκα, που πιθανότατα θα απουσιάσει από το ντέρμπι των αιωνίων την ερχόμενη Κυριακή, να επισκιάζει αυτό το γεγονός.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νωχελικά και να προσπαθούν να βρει η μια τις αδυναμίες της άλλης. Η Βιλερμπάν βλέποντας τον Φαλ να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (26-20).

Ο Παναθηναϊκός παρόλα αυτά στη δεύτερη περίοδο μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος και όχι απλά ισοφάρισε σε 27-27 αλλά πήρε και προβάδισμα 7 πόντων (29-36) με επιμέρους 16-3. Το σύνολο του Σερέλη ήταν κυρίαρχο σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά (41-52) κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (43-52).

Οι πράσινοι μπήκαν και στο β΄ μέρος με την ίδια ταχύτητα με αποτέλεσμα να βρέθουν ξανά στο +11 (50-61). Εκεί όμως οι Γάλλοι έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας στους 5 (58-63) με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην πίεση και πήγαν στην τελευταία περίοδο με απόσταση 8 πόντων (62-70).

Σε αυτή ο Παναθηναϊκός ξαναβρέθηκε στο +10 (64-74) διαφορά που έπρεπε απλώς να διαχειριστεί στα τελευταία λεπτά. Το κατάφερε με λίγο άγχος παρόλα αυτά αφού η Βιλερμπάν το πάλεψε μέχρι τέλους φέρνοντας το ματς σε απόσταση τεσσάρων πόντων (80-84) αλλά ένα κρίσιμο κλέψιμο του Γκριγκόνις έδωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/32 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 16/19 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 18/19 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.