Βαλένθια – Φενερμπαχτσέ 82-80: Ο Γουέμπ της έδωσε λίγη ζωή ακόμη (vid)

Με καλάθι του Γουέμπ στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Βαλένθια νίκησε τη Φενέρ και πήρε βαθιά ανάσα ώστε να κυνηγήσει μέχρι τέλους τα πλέι οφ.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η Βαλένθια που είδε τον Γουέμπ να ευστοχεί σε σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και τον Ντούμπλιεβιτς να την κρατάει με 18 πόντους νίκησε την ομάδα του Ιτούδη και πήρε ανάσα ώστε να συνεχίσει στο κυνήγι της οκτάδας.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τη Βαλένθια να έχει τον Ριβέρο σε καλό βράδυ και να παίρνει ένα προβάδισμα 7 πόντων (22-15). Η Φενέρ στο τέλος του δεκαλέπτου απάντησε με ένα σερί 6-0 κλείνοντας την πρώτη περίοδο πίσω με 1 πόντο (22-21).

Στη δεύτερη περίοδο η μια ομάδα απαντούσε στην άλλη με σερί. Αρχικά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 5-0 για ξεφύγουν με 27-21 αλλά η ομάδα του Ιτούδη έκανε αμέσως ένα δικό της 5-0 φέρνοντας ξανά την αναμέτρηση στον πόντο (27-26).

Οι Ίβηρες επανήλθαν με ακόμα ένα 5-0 κάνοντας το 32-26 όμως είχαν ξανά αντίσταση από την ομάδα του Ιτούδη που με 6-0 ισοφάρισε σε 32-32. Πάντως το σύνολο του Μουμπρού πήγε μπροστά στο ημίχρονο με την ελάχιστη διαφορά (43-42).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Τούρκους να παίρνουν κεφάλι 6 πόντων (45-51) αλλά η Βαλένθια προσπέρασε ξανά (54-53). Στο υπόλοιπο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με το τέλος του να βρίσκει τους Ισπανούς μπροστά με μόλις ένα πόντο (61-60).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ αφού παρόλο που οι νυχτερίδες προηγήθηκαν με 9 (69-60) η Φενέρ με επιμέρους 10-2 έφερε το ματς στον πόντο (71-70). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά με τον Μπιμπέροβιτς με τρίποντο να φέρνει το ματς στα ίσια (77-77) αλλά 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Τζόουνς έκανε το 79-77.

Η ομάδα του Ιτούδη στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος παρόλα αυτά η μια εύστοχη βολή του Ράντεμπο που έκανε το σκορ 80-77 με 20 δεύτερα πριν τη λήξη της έδινε ακόμα μια ευκαιρία.

Ο Γκούντουριτς την εκμεταλλεύτηκε και με τρίποντο έκανε το 80-80. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Γουεμπ που πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε στα 4 δέκατα του δευτερολέπτου δίνοντας μια τρελή νίκη στη Βαλένθια με 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-42, 61-60, 82-80

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 15 (2) , Κλαβέρ 5 (1) , Πουέρτο 3 ,Γουέμπ 8 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Λόπεθ – Αροστέγκι 3 (1) , Τζόουνς 9 (4 ασίστ) , Ράντεμπο 8 (1), Έβανς 2, Ντούμπλιεβιτς 18 (3/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη) , Χέρμανσον 7 (1), Ριβέρο 4 (4 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 19 (3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μπιέλιτσα , Χέιζ 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Μπιμπέροβιτς 6 (2), Τζεκίρι , Γκούντουριτς 23 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ντόρσεϊ 10 (3/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος) , Μπούκερ 2 (3 ριμπάουντ, 2 λάθη) , Καλάθης 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/40 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 13/21 βολές, 40 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά – 16 επιθετικά), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 19/29 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 9/15 βολές, 29 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη