Μονακό-Βίρτους Μπολόνια 81-68: Σταθερά στην τετράδα οι Μονεγάσκοι (vid)

Η Μονακό φιλοξένησε τη Βίρτους Μπολόνια στην έδρα της για την 29η αγωνιστική της Euroleague και πήρε την νίκη 81-68 παραμένοντας έτσι στην τετράδα.

Μονακό και Βίρτους μπήκαν αμφότερες στο παιχνίδι με διάθεση για σκοράρισμα, ωστόσο και οι δύο είχαν αφήσει την άμυνα σε δεύτερη μοίρα, κάτι που μαρτυρά και το 21-22 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι, θέλησαν να περιορίσουν την ομάδα της Μπολόνια στην επίθεση και το κατάφεραν αφού πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-37.

Στην επανάληψη η Βίρτους θέλησε να σταματήσει την επίθεση της Μονακό, ωστόσο αυτό δεν ήταν εφικτό να συμβεί, αφού οι Μονεγάσκοι συνέχισαν την διεύρυνση του σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 63-53.

Στο τελευταίο μέρος οι γηπεδούχοι όχι μόνο κράτησαν την διαφορά αλλά την μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο και πήραν την νίκη με 81-68.

Οι διαιτητές: Ράντοβιτς, Πάντερ, Μόγλουλκοτς

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-37, 63-53, 81-68

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30ή αγωνιστική η Μονακό υποδέχεται τη Βαλένθια (24/03, 20:00) και η Βίρτους θα παίξει στην Μπολόνια με τη Ρεάλ (24/03, 20:00).