Λόντον Λάιονς – Προμηθέας 89-93: Με Κάουαν και άγχος πέρασαν από το Λονδίνο οι Πατρινοί (vid)

Ο Προμηθέας με τρείς πολύ καλές περιόδους αλλά και αρκετός άγχος νίκησε στο Λονδίνο τους Λάιονς και συνεχίζει ακάθεκτος στο Εurocup.

Με τον Κάουαν σε εκπληκτικό βράδυ αφού πέτυχε 26 πόντους ο Προμηθέας παρότι ήταν κυρίαρχος για τρεις περιόδους τα χρειάστηκε στο τέλος αλλά τελικώς πέρασε από το Λονδίνο και συνέχισε την καλή του πορεία την εφετινή σεζόν στο Eurocup.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Λάιονς να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ και αρχικά προηγήθηκαν με 6 πόντους (17-11) ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου πήραν και διψήφια διαφορά με 25-15 για να κλείσει η περίοδος στο 25-19.

Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ καλύτεροι στην δεύτερη περίοδο και ταχύτατα ισοφάρισαν σε 27-27. Οι Λονδρέζοι παρόλα αυτά ξύπνησαν και ξέφυγαν στα μισά του δεκαλέπτου με 9 (42-33) αλλά οι παίκτες του Χριστόπουλου έδειξαν χαρακτήρα και επέστρεψαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω με ένα καλάθι διαφορά (50-48).

Με την ίδια ταχύτητα μπήκαν οι παίκτες του Προμηθέα που όχι μόνο ανέτρεψαν το σκορ (56-57) αλλά με σερί πήραν και διψήφια διαφορά στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (57-71) με την τρίτη περίοδο να λήγει στο +9 υπέρ τους (65-74).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό με τη διαφορά να μένει στα επίπεδα των 10 πόντων (78-87) στα μισά της. Σε αυτό το σημείο οι Λάιονς έκαναν ένα επιμέρους 7-2 φέρνοντας τον αγώνα σε απόσταση τεσσάρων πόντων (85-89) ενώ 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (89-91). Ο Τόμασον όμως ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών κάνοντας το σκορ 89-93 δίνοντας τη νίκη στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-48, 65-74, 89-93