Εφές – Παρτίζαν 84-97: Δήλωση οκτάδας από τους Σέρβους (vid)

Φοβερή και τρομερή Παρτίζαν στην Κωνσταντινούπολη, με καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο ψαλίδισε τις πιθανότητες της Εφές για είσοδο στην οκτάδα ενώ έκανε περισσότερο σίγουρη τη δική της θέση για τα πλέι οφ.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς χρειάστηκε μάλιστα να φέρει τα πάνω κάτω, μετά το κάκιστο ξεκίνημά της όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-6. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η αντεπίθεση των Σέρβων που ήταν μεθοδική και με στόχευση στα αδύνατα σημεία του αντιπάλου. Η εικόνα άλλαξε εντελώς στη β’ περίοδο, η Παρτίζαν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 39-37 και το ματς έγινε σούπερ ντέρμπι.

Με 12 πόντους του Κλάιμπερν στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές κλήθηκε να επιστρέψει από το -7 (37-44) και το κατάφερε με το παιχνίδι να πηγαίνει πλέον πόντο-πόντο και τους Τούρκους να προηγούνται στο 30’ (64-63). Με το σκορ στο 72-71 τα πάντα έδειχναν πως πάμε για φινάλε θρίλερ, αλλά η απάντηση της Παρτίζαν ήρθε με ένα εκκωφαντικό 16-0!

Πάντερ (19π), Λεσόρ (17π, 7ρ), Νάναλι (16π, 4/6 τρ.) και Αβράμοβιτς (14π) ήταν οι πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα με τους Σέρβους να παίζουν ολοκληρωτικά σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας τελικά στη 16η τους νίκη και στο 16-13 που τους φέρνει σίγουρα 6ους.

Στο 14-15 η Εφές που αυτή τη στιγμή είναι εκτός πλέι οφ ωστόσο ακόμα ελπίζει…

Δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97.

Εφές (Αταμάν): Κλάιμπερν 22 (8ρ, 4τρ), Μπράιαντ 16 (2κλ., 2κοψ. 3τρ), Μίτσιτς 15 (5ασ., 3τρ), Ντάνστον 10, Λάρκιν 9 (6ασ), Πλάις 7, Εμπάιγ 5, Σίνγκλτον.

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): Πάντερ 19 (3τρ), Λεσόρ 17 (7ρ, 2κλ.), Λεντέι 16, Νάναλι 16 (4τρ), Αβράμοβιτς 14, Έξουμ 9 (6ασ.), Μάνταρ 2, Παπαπέτρου 2, Τριφούνοβιτς 2, Σμάιλαγκιτς.