ΑΕΚ – Γαλατασαράι 92-78: Προκρίθηκε δια χειρός… Λεμάρ (vid)

Η ΑΕΚ πήρε τον «τελικό» απέναντι στη Γαλατασαράι και προκρίθηκε στους «8» του Basketball Champions League.

Mε πρωταγωνιστή τον Λεμάρ που πέτυχε 21 πόντους και με 6ο παίκτη τον συγκλονιστικό κόσμο της η ΑΕΚ νίκησε στα Λιόσια παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του BCL.

O αγώνας ξεκίνησε με την Γαλατά να προηγείται από νωρίς με 5 πόντους (5-10) αλλά με σερί 5-0 η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 10-10. Από εκείνο το σημείο οι Ρίστιτς και Ράσελ έκαναν πάρτι στο καλάθι της Ένωσης που όμως άντεξε και πήγε στο -2 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (29-31).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες από νωρίς ήταν κοντά στο σκορ με τους παίκτες του Καντζούρη να παίρνουν στα μισά της ένα προβάδισμα 4 πόντων (40-36). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με βραχεία κεφαλή (45-46).

To β’ μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα όμως η ΑΕΚ 2 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με σερί 7-0 βρέθηκε στο +6 (61-55) και πήγε στην τελευταία περίοδο μπροστά με ένα καλάθι διαφορά (63-61).

Σε αυτή η Ένωση μπήκε με το πόδι στο γκάζι αφού με σερί 8-0 πήρε 6:30 πριν τη λήξη διψήφια διαφορά (71-61). H ομάδα του Πιστιόλη έκανε μια μίνι αντεπίθεση φέρνοντας το ματς στους 6 πόντους με γκολ φάουλ του Ράσελ (73-67) αλλά η ΑΕΚ με σερί 5-0 ξαναέφυγε με διψήφια διαφορά (78-67) και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 92-78 που της έδωσε τη νίκη – πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 45-46, 61-55,