Καρδίτσα – Άρης 78-77: Βήμα παραμονής για τους Καρδιτσιώτες στο έξτρα πεντάλεπτο (vid)

Η Καρδίτσα πήρε μια τεράστια νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία επί του Άρη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στην παράταση η Καρδίτσα έχοντας τον Γκάλινατ μεγάλο πρωταγωνιστή αφού πέτυχε 32 πόντους νίκησε τον Άρη και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής στη Basket League.

Η πρώτη περίοδος ήταν μοιρασμένη με την Καρδίτσα να βλέπει τους παίκτες του Άρη να κάνουν αρκετά φάουλ και με σύμμαχο τις βολές στο 10΄ήταν ισόπαλη με 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τα ηνία και πήραν ένα μίνι προβάδισμα με 4 πόντους (27-23). Οι Κίτρινοι όμως επέστρεψαν φέρνοντας πάλι το ματς στα ίσια (31-31). Οι Θεσσαλοί απάντησαν με σερί 5-0 κάνοντας το 36-31 με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 36-34.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης κυριάρχησε και προσπέρασε στον σκορ με τον Χρηστίδη στα πρώτα δευτερόλεπτα (46-47). Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου στο 28΄ισοφάρισαν σε 50-50 αλλά οι Θεσσαλονικείς με σερί 6-0 πήγαν στην τελευταία περίοδο μπροστά με 56-50.

Η Καρδίτσα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στην τέταρτη περίοδο έκανε αντεπίθεση διαρκείας που 5 λεπτά πριν τη λήξη την έφερε ισόπαλη με 64-64 ενώ με τρίποντο του Γκάλινατ 1:40 πριν τη λήξη πέρασε και μπροστά με 68-67. Ο Αθηναίου έβαλε 1/2 βολές κάνοντας το 69-67 αλλά ο Γκούντγουιν με κάρφωμα έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (69-69).

Στην παράταση το ματς ήταν το απόλυτο θρίλερ με τον Μήτρου Λόνγκ να χάνει μια κρίσιμη βολή με το σκορ στο 78-77. Οι γηπεδούχοι όμως δεν εκτέλεσαν επίθεση και έμεναν στην ομάδα του Καστρίτη 2 δευτερόλεπτα ώστε να πάρει τη νίκη. Ο Νότε τελικά αστόχησε και οι Καρδιτσιώτες πήραν νίκη χρυσάφι στην υπόθεση παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 (κ.δ.), 78-77

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 15 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γκιουζέλης, Γουέστ, Γκάλινατ 32 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 λάθη), Πρίτζετ 17 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Αθηναίου 4, Χάντερ, Γκάμπροβσεκ, Σαρικόπουλος 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκούντγουιν 9 (9 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τολιόπουλος 4 (0/8 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότε 14 (1/10 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα), Νετζήπογλου 11 (1), Μήτρου – Λονγκ 8 (1), Σανόγκο 4, Σχίζας 8 (2), Φίλλιος, Χρηστίδης 8, Χάγκινς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 16/27 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 22/33 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 30 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/41 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 9/17 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 20 λάθη, 22 κλεψίματα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Καρδίτσα – Άρης 78-77 | HIGHLIGHTS “,”description”:”Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης “,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8xMi8xOS81NF8xOV82NDBlMmRlYjQwYjYzLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M30S”,”uploadDate”:”2023-03-12T19:57:31.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cr4nlug398n5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}