Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας 75-66 : No Bacon? So what! (vid)

Μεγάλη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας επί του Ερυθρού Αστέρα με 75-66, για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Με το βλέμμα του νέου τεχνικού διευθυντή του Παναθηναϊκού, Σάνι Μπετσίροβιτς, οι «πράσινοι» είδαν τον Ερυθρό Αστέρα να πυροβολά κατά ριπάς στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας ένα αντιπροσωπευτικό προβάδισμα 29-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνα τους, κυκλοφόρησαν βελτιωμένα την μπάλα στην επίθεση και παρά την απουσία του Μπέικον που λειτούργησε ευεργετικά, κατάφεραν να επικρατήσουν με άνεση επί του… μπλαζέ Ερυθρού Αστέρα.

Πρώτος σκόρερ με εκπληκτική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους (7/10 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος). Πολύ σημαντικοί οι Τόμας-Γκριγκόνις-Ουίλιαμς, ενώ εκπληκτικός στο 2ο ημίχρονο και ο Λι που άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού.

Για τον Ερυθρό Αστέρα «καυτός» ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο οποίος είδε το υπόλοιπο ματς από τον πάγκο. Παραλίγο double-double ο Πετρούσεφ με 12 πόντου2 και 9 ριμπάουντ.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Λι, Μποχωρίδης, Γκριγκόμνις, Ουίλιαμς, Παπαγιάννη
Ερυθρός Αστέρας: Καμπάτσο, Ντόμπριτς, Λαζάρεβιτς, Μπέντιλ, Κούζμιτς

Με 5 πόντους του Ντόμπρις, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το πρώτο προβάδισμα του με 2-7 στο 3′. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με ένα 5-0, ισοφαρίζοντας σε 7-7 στο 6′. Οι Σέρβοι από τη πλευρά τους, είχαν στοχεύσει τον Μπέντιλ, ο οποίος τους έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 7-10 στο 7′, σε ένα ματς με γενικότερη αστοχία και για τους «πράσινους» (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα). Ο Αστέρας με τον Νέντοβιτς έφερε ένα σερί 0-9, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 9-17.

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο +11 (11-22 στο 12′). Οι Σέρβοι είχαν στοχεύσει την αδυναμία του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι, διατηρώντας σταθερά μια διψήφια διαφορά (15-26 στο 14′). Το «τριφύλλι» με τον Παπαγιάννη έδειξε αντίδραση μειώνοντας στους 6 (20-26 στο 15′). Οι Σέρβοι με δικό τους σερί 2-7 άνοιξαν ξανά τη ψαλίδα στους 11 (22-33 στο 16′). Ο Παναθηναϊκός τα «έσπαγε» από το τρίποντο, ενώ δεχόταν εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι, με τον Ερυθρό Αστέρα να «φεύγει» με +13 (27-40 στο 19′). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο -13 (29-42).

Με τρία συνεχόμενα λάθη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, με τον Ερυθρό Αστέρα να διατηρεί μια διαφορά 15 πόντων (31-46 στο 22′). Ο Τόμας έδειχνε «ζεστός» με 2/2 τρίποντα, με τους «πράσινους» να ρίχνουν τον δείκτη του σκορ στους 11 (37-48 στο 24′), όμως το τρίποντο του Στέφαν Μάρκοβιτς και το γκολ-φάουλ του Πετρούσεφ, «ανέβασαν» τον Ερυθρό Αστέρα ξανά στο +14 (37-53 στο 24′). Η είσοδος του Πάρις Λι, οι μάχες του Πονίτκα και τα 3/3 τρίποντα του Τόμας, έστειλαν το ματς στους 5 (49-54 στο 29′). Ο Ουίλιαμς με δικό του τρίποντο μείωσε για πρώτη φορά στο καλάθι (52-54 στα ”40). Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο -3 (52-55).

Με καλάθι του Ουόλτερς, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (54-55 στο 31′), με τους «πράσινους» να περνούν και μπροστά με 56-55 χάρη σε καλάθι του Παπαγιάννη. Ο Γκριγκόνις επανάφερε τον Παναθηναϊκό στο +4 (62-58 στο 33′), ενώ το κλέψιμο του Λι στην επόμενη φάση έφερε τους «πράσινους» στο +6 (64-58). Το γκολ-φάουλ του Ουίλιαμς έστειλε την διαφορά στους 9 για πρώτη φορά (67-58 στο 35′). Οι Σέρβοι φαινόταν να τα έχουν χαμένα, χάνοντας αλλεπάλληλα ελεύθερα σουτ και λέι απ, με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο +9, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Οι βολές του Παπαγιάννη άνοιξαν την «ψαλίδα» στους 11 (71-60 στο 39′), τελειώνοντας το παιχνίδι. Τελικό σκορ στο Μαρούσι, 75-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 9(1), Λι 7 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 17 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας 11 (3 τριπ, 3 ριμπάουντ), Σαμοντούροφ, Γκριγκόνις 7 (1 τριπ. 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 3 (4 ριμπάπντ, 1 ασίστ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 7 (0/3 τρίποντα), Λαζάρεβιτς 2, Καμπάτσο (0/1 διπ., 0/1 τριπ., 4 ασίστ, 4 λάθη), Μίτροβιτς 5, Μάρτιν, Ντόμπριτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (2), Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς 6, Πετρούσεφ (1 τριπ., 9 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1).