Ζαλγκίρις-Βιλερμπάν 85-67 : Νίκη οκτάδας για τους γηπεδούχους (vid)

Η Ζαλγκίρις φιλοξένησε την Βιλερμπάν για την 28η αγωνιστική της Euroleague και πήρε μια σημαντική νίκη με 85-67, η οποία την βάζει στο κόλπο της οκτάδας. Κάπως έτσι οι Λιθουανοί απέκλεισαν και μαθηματικά τους Γάλλους από τη συνέχεια της διοργάνωσης, εξέλιξη που είχε βέβαια φανεί εδώ και καιρό.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με φόρα και έβλεπαν την άμυνα των γηπεδούχων να μην μπορεί να τους σταματήσει, τελειώνοντας με 16-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις έτρεξε να μαζέψει την διαφορά και όχι μόνο το κατάφερε αλλά πέρασε και μπροστά με σχετική άνεση. Περιόρισε κατά πολύ την επίθεση του αντιπάλου και πήρε τα ηνία του σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 47-37.

Στην επανάληψη ο ρυθμός στην αρχή έπεσε και από τις δύο ομάδες, κάτι που ήταν υπέρ των γηπεδούχων αφού είχαν απόσταση ασφαλείας και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 65-50.

Στο τελευταίο μέρος η Ζαλγκίρις κρατούσε την διαφορά του σκορ σε μια απόσταση που της έδινε το περιθώριο να παίξει πιο ελεύθερα και πανηγύρισε την νίκη με 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-37, 65-50, 85-67

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 15, Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 19, Πολονάρα 11, Ντίμσα 5, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλανόβας 8

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μπελνού): Μάθιους 18 , Νουά 4 , Μποστ 10, Καχούντι 5, Ντιό 5 , Τάιους 2, Ντε Κολό 9, Φαλ 10 , Ομπασόχαν 4