Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 95-91: Δεν έπαθε… Μπασκόνια και πήρε μεγάλη νίκη (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τη Βαλένθια να της ξυπνά μνήμες… Μπασκόνια αλλά τελικά έστω και δύσκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της.

Σε ένα ματς που θύμισε πολύ εκείνο απέναντι στην Μπασκόνια, η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Ντεκ που πέτυχε 18 πόντους πήρε τον ισπανικό εμφύλιο κόντρα στη Βαλένθια και εδραιώθηκε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

O «εμφύλιος» ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με τη Ρεάλ πάντως να τελειώνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 4 πόντους (24-20).

Στη δεύτερη περίοδο παρόλα αυτά ενώ οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ η ομάδα του Ματέο με επιμέρους 9-2 πήρε διψήφια διαφορά (47-35) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια σε απόσταση 9 πόντων (49-40).

Η Βαλένθια στο β’ μέρος έδειξε πως είναι σκληρό καρύδι και ανέτρεψε στα μισά της γ’ περιόδου το σκορ (57-59) κάνοντας ξανά το ματς ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι πάντως αφυπνίστηκαν και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 71-65.

Εκεί η βασίλισσα δεν ήθελε να δει το σκηνικό που έγινε κόντρα στην Μπασκόνια, από την οποία έχασε στις λεπτομέρειες, να επαναλαμβάνεται και πάτησε γκάζι ξεφεύγοντας 5 λεπτά πριν τη λήξη με 9 πόντους (83-74). Σε έναν ισπανικό εμφύλιο όμως όλα κρίνονται στο τέλος. Οι νυχτερίδες με τρίποντα των Τζόουνς και Γουέμπ έφεραν το ματς ξανά στον πόντο (83-82) και είχαμε ξανά ντέρμπι.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν δραματικά αλλά η ατομική ποιότητα των παικτών του Ματέο σε συνάρτηση με την ψυχραιμία τους στις βολές έδωσε στη Ρεάλ το ροζ φύλλο αγώνα με 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-40, 71-65, 95-91

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 8 , Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ) , Χάνγκα 3 (1), Χεζόνια 9 (1) , Ροντρίγκεθ 5 (13 τρίποντα, 7 ασίστ) , Ντεκ 18 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πουαριέ 11 (6 ριμπάουντ) , Κορνελί 11 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη) , Μούσα 8 (1/6 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1) , Κλαβέρ 2 , Πουέρτο 3 (1) , Πρέπελιτς 4 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ) , Γουέμπ 6 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λόπεθ – Αροστέγκι 6 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα) , Τζόουνς 19 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη) , Ράντεμπο 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 10 (2/5 τρίποντα) , Ριβέρο 17 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 25/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 24/26 βολές, 33 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 16/33 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 14/17 βολές, 25 ριμπάουντ ( 18 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ