Αρμάνι Μιλάνο – Παρτίζαν 76-62: Την «έλιωσε» με σούπερ άμυνα (vid)

Εξαιρετική αμυντικά, η Αρμάνι υπέταξε και την Παρτίζαν στο Μιλάνο φτάνοντας στην έκτη σερί νίκη της.

Η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρωλίγκα (όπως είπε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς παραμονές του ματς) κράτησε πολύ χαμηλά τους Σέρβους και κρατώντας το καλύτερό της δεκάλεπτο για το τέλος, διατήρησε ζωντανές τις (λίγες) ελπίδες της για να διεκδικήσει μέχρι τελευταία στιγμή την οκτάδα.

Η ομάδα του Μεσίνα έκανε το ρεκόρ της 12-15 έχοντας μάλιστα ματς λιγότερο (27), και αυτή τη στιγμή απέχει τρεις νίκες από τις ομάδες που συνωστίζονται στις τελευταίες θέσεις της πρώτης οκτάδας. Παρτίζαν, Μπασκόνια (επίσης 27 ματς) και Ζαλγκίρις μετρούν 15 νίκες και καλύπτουν τις θέσεις 6-8.

Οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν την Παρτίζαν σε 18 λάθη και σε 4/16 τρίποντα, την κράτησαν στις μόλις 8 ασίστ ενώ οι ίδιοι είχαν 18 τελικές πάσες και 8 κλεψίματα.

Μόνο η πρώτη περίοδος ανήκε στους παίκτες του Ομπράντοβιτς που προηγήθηκαν ακόμα και με 9 (8-17) ωστόσο η Μιλάνο ισορρόπησε στη συνέχεια, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (30-29) με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλο το γ’ δεκάλεπτο.

Το 49-46 του 30’ δεν προμήνυε την εξέλιξη του αγώνα, παρόλα αυτά η Αρμάνι μπήκε στη δ’ περίοδο με 11-0 και από εκεί και πέρα είχε τις βάσεις (60-46) για να φτάσει στη νίκη. Η Παρτίζαν δεν μπόρεσε ποτέ να απειλήσει σοβαρά έχοντας τον Κέβιν Πάντερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και τον Λεσόρ να προσθέτει 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Στους 3 πόντους έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου που ήταν σε κακό βράδυ.

Μπάρον (14π), Ντέιβις (12π) και Νέιπιερ (10π) οι τρεις διψήφιοι των νικητών με τον Πάνγκος να οργανώνει υποδειγματικά (7 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 13-19, 30-29, 49-46, 76-62

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό, Πάνγκος 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τονούτ 4, Μέλι 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάρον 14 (3), Νέιπιερ 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίτσι 4, Σιλντς, Χάινς 4, Φόγκτμαν 7 (1)

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 7 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 4, Πάντερ 15 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 3 (1/4 σουτ, 1/2 βολές, 2 κλεψίματα), Έξουμ 10 (2), Νάναλι 10 (2), Λεσόρ 11 (4/4 δίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ