Άλμπα Βερολίνου – Βίρτους Μπολόνια 74-96: Άνετη νίκη για τους Ιταλούς που τρέχουν για την οκτάδα (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια πέτυχε μια άνετη νίκη στο Βερολίνο και συνεχίζει το κυνήγι για μια θέση στην οκτάδα.

Mε τον Κάιλ Γουίμς που πέτυχε 22 πόντους και τον Μίλος Τεόντοσιτς να προσθέτει άλλους 21 η Βίρτους Μπολόνια πέτυχε ίσως την πιο εύκολη της νίκη στο Βερολίνο κόντρα στην καταδικασμένη Άλμπα και συνέχισε το κυνήγι για μια θέση στην πρώτη οκτάδα.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με την Άλμπα να ξεκινάει καλύτερα και να προηγείται με 6 πόντους στα πρώτα δευτερόλεπτα (6-0). Η Βίρτους εμφανίστηκε πάντως γρήγορα στο παρκέ και πήρε κεφάλι 6 πόντων (12-18) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 14-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά (16-29) την οποία στα μισά του την αύξησαν στο +16 (19-35)με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 33-49.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με την γερμανική ομάδα να μειώνει τη διαφορά (48-58) όμως το σύνολο του Σκαριόλο ήθελε να τελειώσει τη δουλειά και βρέθηκε 3 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου στο +19 (52-71) με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 59-71.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά και πάνω από τους 25 πόντους (63-89) με το τελικό σκορ 74-96 να τους δίνει ακόμα ελπίδες στο κυνήγι μιας προνομιούχας θέσης στα playoffs.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 33-49, 59-77, 74-96

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 8 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Πρόσιντα 5 (2/8 σουτ), Σμιθ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουέτζελ 10 (4/8 δίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κουμάτζι 2, Τίμαν 4, Σίκμα 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 6, Μπλατ

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπελινέλι 7 (1), Παγιόλα 3 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπακό 4, Τζαϊτέ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάκετ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίκι 8 (1), Γουίμς 22 (5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Τεόντοσιτς 21 (2/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Αμπάς 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 21/45 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 14/16 βολές, 36 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 19 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 22/32 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 10/12 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 19 φάουλ