Μονακό – Παναθηναϊκός 84-70: Ξέμεινε από βενζίνη στο τέλος το τριφύλλι (vid)

Ο Παναθηναϊκός έχοντας μια πολύ κακή τελευταία περίοδο ηττήθηκε από τη Μονακό που μπήκε ξανά στην τετράδα.

Η Μονακό έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Λόιντ και Ντιαλό που πέτυχαν από 18 πόντους έκαστος νίκησε τον Παναθηναϊκό που στην τελευταία περίοδο ήταν πολύ κακός, και μπήκε έτσι σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με τον Παναθηναϊκό να έχει κύριο εκφραστή τον Πονίτκα. Δύο τρίποντα του Ντιαλό έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στη Μονακό (16-10). Το σύνολο του Σερέλη πλήρωσε τα αρκετά λάθη που έκανε και απλά με τρίποντο του Γκριγκόνις στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσε στους 4 (21-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι είδαν τον Λόιντ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και με τους πράσινους να μην έχουν σωστές επιλογές στην επίθεση ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (35-25). Οι φιλοξενούμενοι πάντως με δύο τρίποντα των Τόμας και Λι και με την άμυνα τους που μετά τα μισά της περιόδου έσφιξε πήγαν στα αποδυτήρια με 6 πόντους πίσω (42-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είδε τον Μπέικον να βάζει συνεχόμενους πόντους και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ισοφάρισε 51-51.Από εκείνο το σημείο όμως το Τριφύλλι σαν να έχασε την αυτοπεποίθησή του και ο Τζέιμς τον τιμώρησε για να στείλει τη Μονακό στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (64-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» επιθετικά και η Μονακό με κάρφωμα του Χολ ανέβασε τη διαφορά στο +11 (68-57). Η ομάδα του Σερέλη δεν μπορούσε να βρει στόχο και οι γηπεδούχοι έφτασαν λίγο αργότερα στο +20 (79-59) με το τελικό 84-70 να τους βάζει ξανά σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας κρατώντας παράλληλα το τριφύλλι στα κατώτατα στρώματα της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-19.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Μονέκε 3 (6 ριμπάουντ), Λόιντ 18 (4/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 18 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 11 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πονίτκα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 22/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 7/11 βολές, 30 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/25 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ.