Ερυθρός Αστέρας – Εφές Αναντολού 94-75: Τη νίκησε και την έμπλεξε για τα καλά (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στο φλεγόμενο Βελιγράδι την Εφές και πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης έμπλεξαν για τα καλά όσον αναφορά στη διεκδίκηση της οκτάδας.

Με τον Καμπάτσο να δείχνει για ποιόν λόγο αποκτήθηκε αφού πέτυχε 22 πόντους ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές η οποία βγήκε ξανά εκτός οκτάδας και πλέον έμπλεξε για τα καλά στην υπόθεση πρόκριση στα playoffs.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εφές να παίρνει από νωρίς τα ηνία του αγώνα και με σουτ του Μπομπουά στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 8 πόντους (9-17). Ο Ερυθρός έβλεπε όμως τον Ντόμπριτς να μην χάνει σουτ και το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 20-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι έφεραν από νωρίς το ματς στον πόντο με δύο τρίποντα του Καμπάτσο (26-27). Εκεί η πρωταθλήτρια Ευρώπης απάντησε με σερί 7-0 ξεφεύγοντας ξανά (26-34). Η απάντηση της ομάδας του Ιβάνοβιτς ήταν όμως με το ίδιο νόμισμα αφού οι παίκτες του με σερί 10-0 προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ (36-34) κρατώντας το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (49-45).

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν το πόδι στο γκάζι και πήραν διψήφια διαφορά (55-45). Η ομάδα του Αταμάν από εκείνο το σημείο ξύπνησε και 1 λεπτό πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο πέρασε και μπροστά με τον Μπράιαντ (66-67) αλλά ο Ερυθρός με καλάθι του Πετρούσεφ μπήκε στην τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 68-67.

Οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο και 4 λεπτά πριν τη λήξη του ματς με καλάθι του Καμπάτσο βρέθηκαν στο +10 (82-72). Η Εφές στο υπόλοιπο του αγώνα φάνηκε ανήμπορη να αντιδράσει και οι Σέρβοι πήραν μια σπουδαία νίκη ώστε να κυνηγήσουν τις όποιες ελπίδες έχουν για είσοδο στην οκτάδα με σκορ 94-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Λαζάρεβιτς 5 (1), Καμπάσο 22 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 9 (2), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 5, Πετρούσεβ 7, Μπέντιλ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 12 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντσέρ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Εμπαγέ 12 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζίζιτς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές), Ντάνστον 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 23/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 15/22 βολές, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/32 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 4/7 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 21 φάουλ