Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 81-85: Της έκλεισε το σπίτι με εκπληκτικό buzzer στην εκπνοή (vid)

Με εκπληκτικό buzzer beater του Κοστέλο σε νεκρό χρόνο η Μπασκόνια πέρασε νικηφόρα από τη Μαδρίτη και στέρησε από τη Ρεάλ την κορυφή…

Οι Βάσκοι φαίνεται πως έχουν βρει το κουμπί της «Βασίλισσας» τη φετινή σεζόν, καθώς χαμογελούν συχνά απέναντι στους πρωτευουσιάνους. Αυτό συνέβη και σήμερα στην έδρα της Ρεάλ, της οποίας οι παίκτες έφυγαν από το παρκέ με κατεβασμένο το κεφάλι, χάρη στο εκπληκτικό τρίποντο και φάουλ του Κοστέλο σε νεκρό χρόνο.

Ο άσος της Μπασκόνια πέτυχε και τη βολή διαμορφώνοντας το τελικό 81-85. Λίγα δευτερόλεπτα πριν ο Ταβάρες θα μπορούσε να είχε βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, όμως κόπηκε στην προσπάθειά του και έδωσε την ευκαιρία  στους φιλοξενούμενους να «κλέψουν» τη νίκη μέσα στη Μαδρίτη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερή του διάρκεια με τους γηπεδούχους να «χτίζουν» στο πρώτο ημίχρονο μία εύθραυστη διαφορά, αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε, αποκτώντας το πάνω χέρι στο τρίτο κομμάτι του αγώνα (50-59). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το σημείο που ο Κοστέλοι έκρινε το ματς…

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-40, 65-62, 81-85