Άρης – Περιστέρι 78-83: Οι Περιστεριώτες πέρασαν από το Αλεξάνδρειο σε ματς τριών ωρών (vid)

Άρης

Το Περιστέρι πέρασε από το Αλεξάνδρειο σε ένα ματς που διήρκησε τρείς ώρες λόγω της διακοπής που έφερε και την εκκένωση του γηπέδου.

Σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την προσωρινή διακοπή μιας ώρας λόγω απόφασης της κυρίας Τσαρούχα που επέφερε και την εκκένωση του γηπέδου, το Περιστέρι με πρωταγωνιστή τον Ντένμον που πέτυχε 24 πόντους πήρε νίκη που το ανέβασε ξανά στην τρίτη θέση. Από την πλευρά του Άρη φοβερό ματς έκανε ο Νότε που πέτυχε 37 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται από νωρίς με 5 πόντους (12-7). Παρόλα αυτά από εκείνο το σημείο το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό και ισορρόπησε τον αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει ισόπαλο με σκορ 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ήταν καλύτερο σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ εξαργυρώνοντας αυτό το διάστημα με προβάδισμα 8 πόντων (26-34). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 4 πόντους πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες (35-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ αφού στα μέσα της τρίτης περιόδου ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (45-56) και με τρίποντο του Πουλιανίτη πήγαν στην τελευταία περίοδο στο +15 (47-62).

Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε παρατράγουδα. Ενώ ο Άρης ήταν καλύτερος και μείωνε σταδιακά τη διαφορά, σε σημείο να φτάσει στο -8 (59-67), ο κόσμος του φώναζε υβριστικά συνθήματα με την κυρία Τσαρούχα να φεύγει από το παρκέ διακόπτοντας προσωρινά την αναμέτρηση.

Στα αποδυτήρια οι διαιτητές ζήτησαν το Nick Galis Hall να εκκενωθεί με τους ανθρώπους του Άρη να προσπαθούν να μεταπείσουν τους διαιτητές ώστε να συνεχιστεί με τα ίδια δεδομένα ο αγώνας.

Τελικά οι διαιτητές δεν πείστηκαν παρά την ανησυχία της αστυνομίας ότι μπορεί να υπάρξουν επεισόδια λόγω της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τον Ιωνικό που είχε λήξει την ίδια ώρα και το γήπεδο εκκενώθηκε.

Οι δύο ομάδες ξαναβγήκαν με τον Άρη να παρουσιάζεται πολύ καλύτερος με απόδειξη ότι έφερε το ματς στον πόντο (69-70) 3 λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί όμως ο Ντένμον 10 πόντους στο τέλος έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι με σκορ 78-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ (0/3 σουτ), Νότε 37 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Νετζήπογλου 6 (2), Χρηστίδης (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάγκινς 7 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές), Κασελάκης 4, Κόουλμαν, Μωραΐτης 6, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 1, Χάμερ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/31 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 19/23 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 17/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 25/34 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 21 λάθη, 7 κλεψίματα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Άρης – Περιστέρι 78-83 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του Περιστερίου επί του Άρη με 83-78 για τη 17η αγωνιστική της Basket League.”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8wNS8yMi8wMV8yMF82NDA1MTEzMDhiZTJjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M32S”,”uploadDate”:”2023-03-05T22:05:49.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqys215gerht”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}