Λετονία-Ελλάδα 67-57: Άστοχη στη Ρίγα

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα στην παγωμένη Ρίγα από τη Λετονία με 67-57 για την τελευταία αγωνιστική των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η «επίσημη αγαπημένη» είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της με το αποτέλεσμα να μην παίζει κανένα ρόλο για την παρουσία της στη διοργάνωση…

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις για την Εθνική μας. Το πρώτο καταστροφικό δεκάλεπτο όπου οι Λετονοί είχαν κυριαρχήσει στο ζωγραφιστό και με πίεση στην άμυνα δε επέτρεπαν στους διεθνείς μας να πετύχουν εύκολους πόντους. Με αυτήν τη συνταγή έφτασε από νωρίς στο +10 στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-8).

Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου με τη Γαλανόλευκη να πατάει γκάζι επιθετικά και προς το τέλος να φτάνει σε απόσταση αναπνοής. Το 33-24 στο 17’ έγινε 33-32 με την κόρνα της λήξης, τρέχοντας σερί 8-0 οι παίκτες του κ. Μανωλόπουλου.

Η Εθνική παρουσίασε τα ίδια προβλήματα με αυτά του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά. Με μόλις 1/6 τρίποντα και πολλά χαμένα σουτ από μέση απόσταση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο σκοράρισμα αποτυγχάνοντας να φτάσει τους 10 πόντους, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «χτίσουν» ξανά διαφορά ασφαλείας (52-39).

Οι φωνές του ομοσπονδιακού μας τεχνικού ξύπνησαν τους διεθνείς μας, οι οποίοι επέστρεψαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Η καλή άμυνα της Εθνικής μας και οι σωστές επιλογές στην επίθεση μετέτρεψαν το 52-41 σε 54-52 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι πολλές χαμένες βολές σε συνδυασμό με δύο λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών, οι οποίοι έκλεισαν τα μάτια σε δύο καθαρά φάουλ πάνω στον Χατζιδάκη, έστειλαν τη Λετονία στο +8 (63-55). Η ανατροπή δεν επετεύχθη και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα (67-57).

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57

ΛΕΤΟΝΙΑ (Λούκα Μπάνκι): Μπέρτανς 10 (2), Γκραζούλις 8, Λεϊμάνις 11 (3), Παζέτσνικς 7 (1), Στράουτινς 11 (3), Άτε, Κάβαρς 6 (2), Κούρουτς 4, Λάσκα 4, Σκέλε 4, Στρέινμπεργκς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Χατζηδάκης 9, Καλαϊτζάκης 3 (1), Κατσίβελης 7 (1), Μωραϊτης 6, Τολιόπουλος 8 (2), Χουγκάζ 2, Φλιώνης 3 (1), Γόντικας 4, Μαντζούκας 2, Μουράτος 3, Πάπας 3 (1), Τανούλης 7 (1)