Παρτιζάν – Φενέρμπαχτσε 94-97: «Άλωσε» το Βελιγράδι και βλέπει τετράδα (vid)

Τεράστια νίκη για το πλεονέκτημα έδρας πήρε η Φενέρμπαχτσε που νίκησε την Παρτιζάν με 97-94.

Η Φενέρμπαχτσε που είχε σε μεγάλο βράδυ τον Μάρκο Γκούντουριτς που είχε 25 πόντους άντεξε στο Βελιγράδι κόντρα στην Παρτιζάν και πήρε μια τεράστια νίκη στην προσπάθειά της για το πλεονέκτημα έδρας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Παρτιζάν να μπαίνει πιο συγκεντρωμένα και να προηγείται με 6 πόντους (11-5).Η Φενέρ παρόλα αυτά επέστρεψε γρήγορα και πέρασε μπροστά με καλάθι του Μότλεϊ (16-17) αλλά η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη με σκορ 22-22.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι παίρνοντας διψήφια διαφορά (27-37) αλλά οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και έφεραν ξανά το ματς στο πόντο στη λήξη του ημιχρόνου (46-47).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με τον Πάντερ να δίνει στους Σέρβους προσωρινά αέρα 4 πόντων (62-57) που τους έστειλε στην τελευταία περίοδο μπροστά με σκορ 69-68.

Οι Τούρκοι στην αρχή της τελευταίας περιόδου πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με ένα δύο συνεχόμενα τρίποντα πήραν προβάδισμα με 6 πόντους (78-84). Στην τελική ευθεία του αγώνα παρά την τελική προσπάθεια της ομάδας του Ομπράντοβιτς, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 94-97.

Δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 2, Πάντερ 25 (5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Σμάιλαγκιτς 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάυντ), Παπαπέτρου 7 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Έξουμ 17 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νάναλι 2, Λεσόρ 15 (4/5 δίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπίρσεν, Γουίλμπεκιν 15 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Έντουαρντς 4, Χέιζ-Ντέιβις 6 (1), Πιερ 21 (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 25 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπούκερ 5, Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)