Μπαρτσελόνα – Μονακό 80-70: Κέρδισε και εδραιώθηκε στην τετράδα (vid)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Παλαού Μπλαουγκράνα τη Μονακό και ξέφυγε στη μάχη της τετράδας.

Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον Σατοράνσκι που πέτυχε 15 πόντους νίκησε τη μαχητική Μονακό και βρέθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό με ρεκόρ 17-8.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε μοιρασμένα με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τον έλεγχο στα μισά της πρώτης περιόδου και να ξεφεύγει με 7 πόντους (17-10). H Μονακό στη συνέχεια απάντησε με ένα επιμέρους 8-2 και έφερε το ματς στον πόντο (19-18) αλλά η Μπαρτσελόνα με 5-0 σερί πήγε στο τέλος του δεκαλέπτου μπροστά με σκορ 24-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Μπλαουγκράνα μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και από καλάθι του Βέσελι ξέφυγαν με 11 πόντους (33-22), διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρά την πίεση των Μονεγάσκων (50-39).

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα και την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να κρατάει σε χαμηλές ταχύτητες το ματς πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο με διαφορά 8 πόντων (65-57).

Η Μονακό είχε δέκα ακόμα λεπτά να φύγει με τη νίκη από την Καταλονία και με σουτ του Τζέιμς έφερε το ματς σε απόσταση ενός τριπόντου στα μέσα της περιόδου (65-62). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους παρόλα αυτά άντεξε και με επιμέρους 15-8 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 80-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 5 (1), Βέσελι 12 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Κάλινιτς 8 (3/3 σουτ, 1/2 βολές), Σατοράνσκι 15 (1), Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα), Χίγκινς 12 (2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Τόμπι 2, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 5 (1), Μίροτιτς 7 (5 ριμπάουντ).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9 (1/5 τρίποντα), Μπράουν 6, Μονέκε (0/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Λόιντ 13 (2), Μπλόσομγκεϊμ 4 (1), Ντιάλο 13 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 5 (4 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 6, Τζέιμς 14 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/31 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 12/16 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 20/39 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 15/21 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.