Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα Βερολίνου 72-87: Τον σόκαρε στο δ’ δεκάλεπτο (vid)

Η Άλμπα μπήκε άσχημα αλλά τελείωσε ιδανικά το ματς στο Βελιγράδι και με εξαιρετική τελευταία περίοδο πήρε απρόσμενη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα.

Η ουραγός της βαθμολογίας έφτασε τις 7 νίκες κρατώντας τον Αστέρα στις 11, ο οποίος με τη σειρά του έχασε σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της οκτάδας.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 25-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ιδανικό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Ήταν και το μοναδικό δεκάλεπτο που κέρδισαν οι γηπεδούχοι αφού από εκεί και μετά άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της, μαζεύοντας τη διαφορά.

Μετά το 44-39 του ημιχρόνου, η Άλμπα βγήκε από τα αποδυτήρια για να χτυπήσει πια το ματς στα ίσια, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στη γ’ περίοδο. Το 10-0 με το οποίο μπήκαν οι Γερμανοί στο τελευταίο δεκάλεπτο (61-70) διαμόρφωσε σκηνικό το οποίο όσο κι αν προσπαθούσαν οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να το αλλάξουν. Η διαφορά μάλιστα ολοένα και μεγάλωνε μέχρι το τελικό 72-87, με τον Μάοντο Λο να είναι ο κορυφαίος με 24 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87.

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλδόσα 10 (1/6 τρίποντα, 5 λάθη), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 8 (4/5 δίποντα), Λάζιτς, Μάρτιν, Ντόμπριτς 7 (1/7 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 9 (1), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 14 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Μπεντίλ 5.

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 24 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρόσιντα 11 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (0/6 τρίποντα), Βέτζελ 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μάτισεκ 3 (1), Ολίντι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κουμάντζι, Τίμαν 9 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 2 (6 ασίστ), Λάμερς 8, Μπλατ.